Materiał Partnera Nowoczesne rozwiązania dla branży HoReCa

Nowoczesne rozwiązania dla branży HoReCa

Hotele, restauracje, bary i firmy cateringowe każdego dnia stają przed nowymi wyzwaniami, by sprostać oczekiwaniom i  wymaganiom gości oraz klientów . Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że również w kwestii sposobu dostarczania potraw należy wprowadzić odpowiednie zmiany. Producenci opakowań wychodząc naprzeciw potrzebom klientów  z branży HoReCa, przygotowali nowe, ekologiczne rozwiązania – sprawdź jakie.

Wyzwania branży HoReCa

HoReCa to skrót od słów Hotele, Restauracje oraz Catering. Branża ta obejmuje więc sektor gastronomii i hotelarstwa, gdzie duży nacisk kładziony jest nie tylko na jakość serwowanych posiłków, ale również na formę ich podania lub dostarczenia do klientów przy jednoczesnym przestrzeganiu  odpowiednich wymogów i przepisów prawnych.

Wiele lokali działających w branży HoReCa oferuje swoim gościom usługi cateringowe, dostawy posiłków pod wskazany adres, a także pakowanie posiłku na wynos. W tym celu niezbędne jest wyposażenie lokalu w opakowania i naczynia jednorazowe, takie jak talerzyki, kubeczki, sztućce,  pojemniki na zupę, sałatki czy menuboxy.

Rosnąca świadomość ekologiczna klientów postawiła przed branżą HoReCa nowe wyzwania, którym sprostać musieli producenci opakowań, wprowadzając do swojej oferty opakowania i naczynia ekologiczne.

Opakowania ekologiczne

Opakowania do żywności, a także naczynia wykonane z tworzyw sztucznych przeznaczone są do jednorazowego użytku. Powoduje to generowanie ogromnych ilości odpadów. Rozwiązaniem tego problemu okazało się stworzenie opakowań ekologicznych, wyprodukowanych z naturalnych materiałów, przyjaznych środowisku. Materiałów kompostowalnych i biodegradowalnych. Ze względu na swoją funkcjonalność, estetykę wykonania i spełnienie potrzeb klientów szybko zyskały one sporą popularność wśród właścicieli restauracji, hoteli oraz firm oferujących usługi cateringowe. W coraz większej ilości restauracji, barów  czy  food tracków otrzymać możemy na przykład sztućce wykonane z drewna lub polilaktydu (PLA),  materiałów w pełni biodegradowalnych i wpasowujących się w najnowsze trendy światowe. Z tego względu oferta ekologicznych opakowań, sztućców i naczyń wciąż zostaje poszerzana . Firma PAKFAL,  zajmująca się dystrybucją opakowań  dla  lokalów z branży HoReCa oferuje szeroki wybór produktów wykonanych z drewna, papieru, trzciny cukrowej lub PLA. Są to

  • sztućce,
  • słomki,
  • kubki,
  • miseczki na zupę lub sałatki,
  • pojemniki do dań zimnych oraz menuboxy, które pozwalają na podgrzanie potrawy w kuchence mikrofalowej,
  • talerze, tacki i miski.

Zalety ekologicznych opakowań

Jeśli jesteś właścicielem lub managerem restauracji, hotelu bądź cateringu warto zastanowić się nad wprowadzeniem nowoczesnych rozwiązań w postaci np. ekologicznych opakowań  Działanie takie ma liczne zalety:

  • jest proekologiczne,
  • trafia w potrzeby klientów,
  • ekologiczne opakowania są niezwykle estetyczne,
  • opakowania i naczynia wykonane z tworzyw naturalnych wspierają marketing firmy – możesz na nich umieścić swoje logo, dzięki czemu klienci będą kojarzyć Twoją firmę z ekologią.

Ponadto są one tak samo funkcjonalne i wytrzymałe jak stosowane dotychczas opakowania i naczynia z plastiku, więc jedyna zmiana, to zmiana na lepsze.

Podziel się