Artykuł sponsorowany Narzędzia kominiarskie

Narzędzia kominiarskie

Narzędzia kominiarskie są nie tylko podstawowym elementem wyposażenia każdego kominiarza, ale też umożliwiają wykonanie czyszczenia we własnym zakresie. Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych jest gwarancją bezawaryjnego działania: pieców, kominków, kuchni grzewczych i innych ważnych urządzeń. Druty, wyciory, pręty i kule kominiarskie służą do udrażniania przewodów kominowych. Natomiast szufelki pozwalają w łatwy sposób pozbyć się nadmiaru nagromadzonego popiołu. Jedną z najważniejszych zalet narzędzi kominiarskich jest ich prosta obsługa. Dzięki niej niemal każdy może dokonać bezpiecznego czyszczenia komina o własnych siłach. Czym charakteryzują się poszczególne typy narzędzi kominiarskich?

Wyciory i pręty kominowe – zastosowanie

Do najważniejszych elementów czyszczenia kominów należą wyciory kominowe. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie przewodów kominowych z osadzonego brudu. Wyciory są zbudowane ze stalowego, sprężystego drutu oraz trzpienia. Trzpień wykonany jest z dwóch skręconych ze sobą drutów, a jego zakończenie stanowi gwint z dokręconym prętem. Natomiast na drugim końcu trzpienia znajduje się ucho z kilkumilimetrowym otworem umożliwiającym dołączenie kuli kominiarskiej. Elementem uzupełniającym wyciory są pręty. Do czego służą?

Jak tłumaczy ekspert ze sklepu zajmującego się sprzedażą artykułów metalowych i wyposażenia łazienek Hurtownia Artykułów Metalowych Henryk Karolewski: Pręty do wyciorów kominowych znajdują swoje zastosowanie w narzędziach do czyszczenia pieców, kominków, kuchni węglowych lub grilli gdzie, spalane są paliwa stałe. Wykonane są z drutu stalowego o niewielkiej średnicy, z jednej strony zakończone gwintem wewnętrznym, z drugiej natomiast –  rączką drewnianą.

Czym charakteryzują się druty i kule kominiarskie?

Druty kominowe to elementy przeznaczone do udrażniania przewodów kominowych. W zależności od potrzeb indywidualnych można dobrać drut o różnej długości. Najczęściej druty mają od kilku do kilkunastu metrów bieżących.  Dzięki temu mogą być stosowane zarówno do długich, jak też niewielkich przewodów kominowych.

Udrażnianie przewodów jest możliwe również poprzez wykorzystanie kul kominiarskich. Kule obciążają zestawy kominowe wyposażone w szczotki, co pozwala na dokładne oczyszczenie komina. Kule kominiarskie są zbudowane z ucha o kilkumilimetrowej średnicy połączonego za pomocą ogniwa z drutem lub wyciorem. Niewielka średnica pozwala na swobodne łączenie elementów i stosowanie małych ogniw.

Jakie korzyści niesie stosowanie szufelek?

Szufelki służą do likwidacji pozostałości po procesie spalania. Obsługują piece, kominki, kuchnie węglowe, a także grille. Są wykorzystywane do czyszczenia urządzeń, w których spalane są paliwa stałe, powstaje popiół oraz niedopalone resztki. Oprócz tego, można stosować je do usuwania śmieci, kurzu i innych drobnych odpadów.

Szufelki są wykonane z blachy malowanej i profilowanej, dzięki czemu mogą mieć różnorodne kształty i kolory. Oprócz możliwości manipulacji kształtem i barwą, regulacji podlegają również wymiary trzonka i głowicy. Długość i szerokość elementów powinna być dostosowana do przeznaczenia szufelki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas