Materiał Partnera Na czym polegają badania nieniszczące NDT, które wykonuje firma Koli Sp. z o.o.?

Na czym polegają badania nieniszczące NDT, które wykonuje firma Koli Sp. z o.o.?

Badania nieniszczące to badania powierzchniowe i objętościowe, które nie naruszają struktury badanego materiału. Usługi takie świadczą wyspecjalizowane firmy, posiadające dobrze wyposażone laboratorium badawcze. Jedną z nich jest polskie przedsiębiorstwo Koli Sp. z o.o., oferujące usługi dla firm z różnych branży. Sprawdź, na czym polegają badania NDT, które wykonuje ta firma.

Czym są badania nieniszczące?

Badania nieniszczące, czyli NDT to cala grupa metod badań powierzchniowych oraz objętościowych, które wykonuje firma Koli Sp. z o.o. Celem tych badań jest zdobycie informacji o własnościach badanego elementu, bez naruszenia jego struktury. Są to badania wykonywane przez specjalistów kwalifikowanych wg wymagań normy  PN-EN ISO 9712:2012, o szerokim doświadczeniu w obszarach takich jak projektowanie, wytwarzanie oraz eksploatacja.

Za pomocą badań NDT możliwe jest wykrycie oraz ocena wad, mających charakter nieciągłości materiału – zarówno technologicznych, jak i eksploatacyjnych. Doskonale sprawdzają się więc w przypadku kontroli jakości produkcji, a także do ustalenia stanu technicznego obiektu lub konstrukcji. Na ich podstawie wyznacza się miejsce i zakres remontu w celu utrzymania dobrej sprawności technicznej obiektu.

Jakie badania nieniszczące oferuje firma Koli?

Firma Koli Sp. z o.o. oferuje badania nieniszczące dla przedsiębiorstw z różnych branży. Za pomocą technik NDT możliwa jest kontrola badanych obiektów w czasie prób modelowych i badań nad prototypem, sprawdzenie materiałów wejściowych pod względem występowania np. rozwarstwień, a także międzyoperacyjne kontrole jakości produktów i półwyrobów.

Zlecając wykonanie badań nieniszczących specjalistom takim jak firma Koli Sp. z o.o., masz pewność, że wykryte zostaną nieprawidłowości procesu produkcji lub eksploatacji – na przykład spawania, co pozwoli Ci zmodyfikować proces i ulepszyć produkt. W szerokiej ofercie firmy Koli Sp. z o.o. znajdziesz usługi z zakresu nieniszczących pomiarów i badań metodami powierzchniowymi: VT – wizualną; PT – penetracyjną; MT – magnetyczno-proszkową; ACFM – elektromagnetyczną;  pomiar twardości metodą Leeba, a także metodami objętościowymi jak:

  • badania ultradźwiękowe – UT,
  • ultradźwiękowe pomiary grubości – UTT,
  • badania ultradźwiękowe techniką Phased Array – PAUT.

Firma ta prowadzi także działalność szkoleniową i handlową. Szkolenie i egzaminowanie inspektorów i operatorów pomiarów i badań nieniszczących (w tym VT, MT, UT i UTT), będąc ośrodkiem UDT-CERT. W asortymencie oferty tej firmy znajdziesz wyposażenie laboratoriów badawczych, niezbędne do przeprowadzania badań NDT.

Opracowanie:

Koli sp. z o.o.

Banino , Lotnicza 119

Podziel się