Artykuł sponsorowany Na czym polega wirtualne uruchomienie produkcji? Wyjaśniają fachowcy firmy ABIS

Na czym polega wirtualne uruchomienie produkcji? Wyjaśniają fachowcy firmy ABIS

Skracanie czasu projektowania i wytwarzania produktów w zakładach przemysłowych jest niebywale ważne dla ich ekonomicznego prosperowania. Jak się okazuje, osiągnąć to można nie tylko poprzez silną automatyzację stanowisk pracy oraz robotyzację całych linii produkcyjnych, ale także dzięki innowacyjnemu wirtualnemu uruchomieniu produkcji. Na czym polega taki proces i jakie korzyści przynosi przedsiębiorcom? O tym opowiadają inżynierowie firmy ABIS z miejscowości Rząska, czyli doświadczeni eksperci od automatyki i informatyki przemysłowej.

Czym jest wirtualne uruchomienie produkcji?

Tradycyjne uruchomienie produkcji polega na zaprojektowaniu parku technologicznego i sposobów jego działania, a następnie na instalacji każdego elementu wraz z programowaniem oraz późniejszym rozruchem. W takim ujęciu niestety często nie uwzględnia się wielu ważnych czynników, które wpływają na szybkość produkcji, jej wydajność, a także jakość i ciągłość. Te czynniki nigdy nie są jednak pomijane przy zastosowaniu wirtualnego uruchomienia, którego głównym celem jest obniżenie kosztów w przedsiębiorstwie poprzez skrócenie czasu potrzebnego na uruchomienie. Ponadto takie podejście do nowych wdrożeń pozwala przedsiębiorcom inwestować w technologie najkorzystniejsze finansowo i idealnie dopasowane do specyfikacji ich działalności.

Inżynierowie z firmy ABIS zdradzają, że w ramach wirtualnego uruchomienia prócz działań projektowych ważne jest dokładne zaprogramowanie procesu i wykonanie różnych symulacji. Dopiero potem można przystąpić do instalacji oraz właściwego rozruchu.

Na czym polega wirtualnie uruchomienie produkcji?

Wirtualne uruchamianie opiera się o korzystanie ze specjalnego środowiska do wirtualnego uruchomienia, w którym symuluje się część sprzętową oraz aplikację. Sprzęt ma zadanie emulacji hardware, a aplikacja zaś umożliwia przygotowanie w niej symulacji linii produkcyjnej i jej pracy. Inżynierowie firmy ABIS wyjaśniają, że cały park technologiczny klienta modelowany jest cyfrowo m.in. na podstawie projektów CAD, a wirtualne uruchomienie umożliwia sprawdzenie wszystkich programów napisanych przez programistów robotów i sterowników PLC. Jak dodaje jeden z ekspertów pracowni ABIS spod Krakowa:

Wirtualne uruchomienie pozwala na odwzorowanie istniejącego projektu w wirtualnym środowisku. Koncepcja jest dogłębnie weryfikowana pod kątem wydajności, niezawodności oraz skuteczności, przy użyciu wielu różnych symulacji. Maszyna wirtualna imituje zatem realne środowisko pracy, a podczas testowania oprogramowania można wyłapać wszelkie błędy i niedociągnięcia, czy wady konstrukcyjne. Tym samym mogą one zostać wyeliminowane zanim jeszcze zostaną wprowadzone w życie. Korzyść jest zaś bardzo wyraźna i dotyczy zoptymalizowania produkcji. Wirtualne uruchomienie pozwala uniknąć zbędnych, czasochłonnych, energochłonnych i kosztownych przestojów w przyszłej rzeczywistej  pracy linii produkcyjnej.

Dlaczego warto decydować się na wirtualne uruchomienie?

Powodów, dla których warto decydować się na wirtualne uruchomienie, jest naprawdę wiele. Dzięki niemu proces projektowania oraz uruchomienia środowiska produkcyjnego jest skrócony nawet o 30%, a wszystkie potencjalne zagrożenia przy rzeczywistej eksploatacji są wyeliminowane. Liczyć można też na skrócony rozruch maszyn, który zwykle zajmuje 15-20% całego procesu uruchomienia.

Specjaliści firmy ABIS zaznaczają, że wirtualne uruchomienie to sposób na uproszczenie produkcji, obniżenie jej kosztów oraz zadbanie, by jej automatyzacja nie wpłynęła negatywnie na jakość określonych wyrobów. Eksperci z miejscowości Rząska polecają też, by wirtualne uruchomienie połączyć z szerszą cyfrową transformacją zakładu przemysłowego. Pytać warto o wdrażanie chmur obliczeniowych, Big Data, systemów cyberfizycznych czy też systemów cyberbezpieczeństwa.

 

Opracowanie:

ABIS Sp. z o. o. Spółka Komandytowa

Rząska , Kamienna 17

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas