Artykuł sponsorowany Na czym polega toczenie stali nierdzewnej?

Na czym polega toczenie stali nierdzewnej?

Różnego rodzaju stal nierdzewna znajdują bardzo szerokie zastosowanie w gospodarce. Ze względu na ich odporność na agresywne środowisko chemiczne oraz kontakt z wodą, używa się ich między innymi do produkcji elementów instalacji przemysłowych, elementów mechanizmów, sprzętu gastronomicznego… Wysoki połysk nierdzewki czyni z niej również idealny materiał na elementy dekoracyjne. Jej obróbka, na przykład toczenie, może być jednak problematyczna. 


Toczenie – podstawowe informacje

Toczeniem nazywamy jednym z rodzajów obróbki skrawaniem, czyli obróbką polegająca na formowaniu danego obiektu, nadawaniu mu odpowiedniego kształtu i wymiarów poprzez usunięcie z niego części materiału. Usunięty materiał nazywany jest naddatkiem i w przypadku toczenia przybiera formę wiórów – stąd też toczenie obok frezowania, wiercenia oraz gwintowania zaliczane jest do tak zwanej obróbki wiórowej. Specyficzną cechą toczenia jest to, że wykorzystywane jest przede wszystkim do obróbki brył obrotowych, takich jak walce, choć możliwe jest obrabianie tą metodą również obiektów o innych kształtach.


Toczenie stali nierdzewnej

Co do zasady toczenie stali nierdzewnej nie różni się od toczenia innych metali czy tworzyw. Po zamontowaniu danego elementu na wrzecionie tokarki zostaje on wprawiony w szybki ruch obrotowy – następnie do elementu przykładane jest ostrze, które stopniowo ściąga naddatek, nadając w ten sposób pożądany kształt elementu. Tyle teoria, praktyka jednak pokazuje, że stal nierdzewna jest tworzywem bardzo wymagającym.

- Toczenie stali nierdzewnej wymaga nie tylko bardzo dobrze znajomości materiału, ale również wysokiej precyzji w obsłudze urządzenia toczącego – mówi przedstawiciel firmy Usługi Spawalnicze i Obróbka Metali Arkadiusz Mikołajczyk​ – Spowodowane jest to między innymi większą, niż w przypadku stali stopowych tendencją do przylegania i umacniania, a także stosunkowo niską przewodnością cieplną. Na elementach ze stali nierdzewnej szybciej zużywają się również ostrza wykorzystywane w toczenia. Nieodpowiednia obróbka może doprowadzić między innymi do powstawania mikrouszkodzeń w tworzywie.


O czym pamiętać?

Osoby podejmujące się obróbki stali nierdzewnej metodą toczenia powinny pamiętać o kilku zasadach pracy nad takim materiałem. Przede wszystkim – dobór odpowiednich narzędzi skrawających. W tym przypadku wykonywane są one z materiałów o wysokiej ciągliwości, pokrytych najczęściej powłoką ze spiekanych węglików. Konieczne należy pamiętać również o regularnej wymianie narzędzi – muszą one zachować bardzo wysoką ostrość. Kolejną istotną kwestią jest dobranie odpowiedniej prędkości obrotowej wrzeciona tokarki – musi ona być wyższa, niż podczas toczenia stali stopowej. Należy również zachować odpowiednio wysoką prędkość posuwu obrabiarki. Dlaczego? Ponieważ jak wspomnieliśmy stal nierdzewna charakteryzuje się niską przewodnością cieplną – tylko praca na „wysokich obrotach” pozwala skutecznie usunąć z materiału nadmiar ciepła i w ten sposób zapobiegać uszkodzeniom materiału.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas