Materiał Partnera Na czym polega spawanie MIG i MAG?

Na czym polega spawanie MIG i MAG?

Spawanie to metoda, z której korzysta człowiek w zasadzie od dawna. Intensywny rozwój nauki i techniki sprawia, że obecnie spawanie zapewnia nie tylko trwałe i bezpieczne łączenia konstrukcji, ale też wysoką estetykę i coraz większe moce przerobowe. Istnieje kilka głównych metod spawania. Określoną technikę dobiera się do spawanego materiału i efektów, jakie chce się osiągnąć. Jedną z najpopularniejszych metod jest spawanie w osłonie gazów MIG/MAG.

Spawanie MIG i spawanie MAG

Spawanie metodą MIG/MAG jest jedną z najbardziej uniwersalnych i najpopularniejszych metod. Potocznie mówi się na nią również „spawanie migomatem”, „spawanie półautomatem”. Zapewnia dobrą jakość, wydajność i relatywnie niski koszt. Stosuje się ją przy spawaniu ręcznym, zmechanizowanym i zrobotyzowanym. MIG/MAG to technika spawania łukowego w osłonie gazów ochronnych (gazów osłonowych). Ich zadaniem jest ochrona stopionej spoiny przed utlenianiem, zanieczyszczeniami i wilgocią. Są to czynniki, które zwiększają ryzyko korozji i zmniejszają wytrzymałość. Przy metodzie MIG (Metal Inert Gas) korzysta się z gazu chemicznie obojętnego (np. argonu, helu), który nie wchodzi w reakcję z jeziorkiem spawalniczym. Natomiast przy metodzie MAG (Metal Active Gas) korzysta się z gazu chemicznie aktywnego (np. dwutlenku węgla), który upłynnia podawanie materiału do spoiny.

Zalety i wady

Metoda MIG pozwala na połączenie miedzi i aluminium oraz innych metali nieżelaznych i ich stopów. Z kolei metoda MAG sprawdza się przy stali wysokostopowej, niskostopowej i niestopowej. Obydwie metody stosuje się w przemyśle ciężkim, lekkim, a także w domowych warsztatach. Dzięki nim powstają konstrukcje stalowe, maszyny przemysłowe, rurociągi, nadwozia, bramy i ogrodzenia. Mocnymi stronami MIG/MAG są uniwersalność, wydajność, dobra jakość spoin, niski koszt materiałów spawalniczych. Technikę można w pełni zautomatyzować. Czy są jakieś wady? MIG/MAG wymaga wprawy i umiejętności. Pod okiem nierzetelnego lub początkującego spawacza powstała spoina nie jest wystarczającej jakości.

Profesjonalne usługi spawalnicze

Tak jak w wielu obszarach, tak i w tym jakość wyrobów zależy od wiedzy i doświadczenia wykonawcy. Dlatego decydując się na usługi spawalnicze, warto postawić na rzetelną i profesjonalną firmę, taką jak Spaw-Pat Patryk Gniazdowski z miejscowości Czernice (województwo wielkopolskie). Firma specjalizuje się w spawaniu metodą MIG/MAG, oferując m.in.: spawanie stali, metali, bram, stelaży, kontenerów. Nad każdym zleceniem czuwa kadra wykwalifikowanych specjalistów. Oprócz tego Spaw-Pat zapewnia fachowe doradztwo, atrakcyjne ceny i realizację zleceń na czas.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas