Artykuł sponsorowany Na czym polega spawanie metodą TIG? Tłumaczą fachowcy z firmy Stis-Metal

Na czym polega spawanie metodą TIG? Tłumaczą fachowcy z firmy Stis-Metal

Metod spawalniczych, które wykorzystywane są dzisiaj w przemyśle lekkim, ciężkim, budowlanym, a także w rolnictwie, instalatorstwie czy też w meblarstwie i ogrodnictwie jest naprawdę wiele. Różnią się one zastosowaniem, jakością wykończenia i solidnością spoin, a także stopniem trudności pracy. Dużą popularnością cieszy się zatem technologia spawania MAG, a także TIG. Ostatnia z wymienionych świetnie nadaje się do łączenia stali nierdzewnych i wysokostopowych. Nic zatem dziwnego, że stosują ją wszystkie dobre pracownie z branży obróbki metali, w tym firma Stis-Metal z Łodzi.

Jak wygląda spawanie metodą TIG?

Spawanie metodą TIG polega na wykorzystaniu nietopliwej elektrody wolframowej, która wytwarza łuk elektryczny. Odbywa się to dodatkowo w osłonie gazu obojętnego, który podwyższa jakość pracy oraz jej bezpieczeństwo. Najczęściej pracownie spawalnicze takie jak Stis-Metal z Łodzi wykorzystują argon oraz hel. Gazy te chronią spoinę i samą elektrodę przed utlenieniem.

Jeśli chodzi o tworzenie spoin metodą TIG, warto podkreślić, że nie jest wymagane zastosowanie tzw. materiału dodatkowego. Elementy spawane można bowiem łączyć poprzez przetopienie rowka spawalniczego. W przypadku chęci zastosowania spoiwa, dobierane są specjalne druty o długości około 100 cm oraz o precyzyjnie dobranej średnicy. Przetapianie odbywa się wtedy po wprowadzeniu materiału dodatkowego do jeziorka spawalniczego w sposób ręczny. To znaczna różnica w porównaniu z metodą MAG, w której stosuje się do tego specjalny uchwyt spawalniczy.

Zalety spawania metodą TIG

Korzyści ze stosowania metody spawania TIG jest naprawdę dużo. Fachowcy z pracowni Stis-Metal podkreślają, iż technika ta jest uważana za uniwersalną w swoim zastosowaniu. Oznacza to, że można nią spawać prawie wszystkie metale i ich stopy. Nie ma znaczenia także to, jaką mają formę oraz kształt. Metoda TIG sprawdza się bowiem nawet przy obróbce cienkich blach o grubości około 0,5 milimetra. Znacznie zatem przewyższa technologicznie alternatywne rozwiązania spawalnicze.

Kolejną zaletą spawania TIG jest to, że podczas pracy całkowicie wyeliminowane zostało zjawisko rozprysku ciekłego metalu. Pozwala to uzyskiwać wysoką czystość i jakość spoiny. Jest to też wynik łatwej kontroli spawacza nad jeziorkiem spawalniczym, materiałem dodatkowych oraz dostarczaną ilością ciepła. Metoda TIG nie jest też wymagająca pod kątem manualnym. Zapewnia stosunkowo szybką i komfortową pracę. Warto także wiedzieć, że jest to technika, którą można niemalże w stu procentach zautomatyzować.

Zastosowanie spawania TIG

Spawanie metodą TIG pozwala uzyskiwać niebywale wysoką jakościowo spoinę, która pozbawiona jest niemetalicznych zanieczyszczeń oraz nierówności. Z tego względu technologia TIG jest często stosowana przy spawaniu stali nierdzewnych oraz stali wysokostopowych. Świetnie sprawdza się od obróbki aluminium, tytanu, niklu, miedzi, a także różnych ich stopów.

Pracownia spawalnicza Stis-Metal oferuje spawanie TIG m.in. dla klientów z branży motoryzacyjnej, meblarskiej, budowlanej, rolnej, ogrodniczej oraz chemicznej i spożywczej. Metoda ta sprawdza się bowiem do spawania mebli loftowych i magazynowych, balustrad i ogrodzeń, elementów maszyn i linii produkcyjnych, a także instalacji. Można ją też z powodzeniem wykorzystać przy łączeniu rur, rurociągów, cienkich blach i innych prefabrykatów energetycznych oraz budowlanych. 

Stis-Metal - oferta

Firma Stis-Metal oferuje specjalistyczne usługi ślusarsko-spawalnicze. Zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem lekkich konstrukcji metalowych (stal, stal nierdzewna, aluminium), a także modyfikowaniem i konserwacją linii produkcyjnych. Oferta firmy to także produkcja stalowych konstrukcji mebli biurowych, wyposażenia sklepów, warsztatów i magazynów oraz produkcja konstrukcji reklamowo-informacyjnych (pylony, kasetony, totemy). Stis-Metal oferuje również wykonywanie prac nietypowych zgodnie z potrzebami klienta oraz zapewnia transport wykonanych konstrukcji do miejsca przeznaczenia.

Opracowanie:

Stis-Metal s.c.,

Łódź , Traktorowa 111

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas