Materiał Partnera Na czym polega regeneracja siłownika hydraulicznego?

Na czym polega regeneracja siłownika hydraulicznego?

Wszystkie gałęzie przemysłu, a także większość otaczających nasz maszyn czy pojazdów, wykorzystuje różnego rodzaju układy hydrauliczne. Ich istotnym elementem są siłowniki hydrauliczne, których zadaniem jest wprawienie w ruch posuwisty cieczy roboczej – zwykle oleju hydraulicznego – tłoczonej do układu. To siłownik hydrauliczny ma przy tym kluczowe znaczenie dla sprawności całej instalacji.

Prawidłowa eksploatacja siłowników

Z uwagi na to, jak ważne są siłowniki hydrauliczne dla prawidłowego funkcjonowania instalacji czy maszyn przemysłowych, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad ich prawidłowej eksploatacji. Upływ czasu oraz intensywne użytkowanie powodują zużycie elementów, przy czym najbardziej narażone na uszkodzenia są tu uszczelnienia, tłoczyska i tłoki. Choć projektowane są z myślą o dużych obciążeniach, wciąż wymagają poprawnej obsługi. Ta obejmować powinna przede wszystkim  regularne przeglądy oraz serwis oleju. Bardzo ważne jest także utrzymanie prawidłowego ciśnienia roboczego – zbyt wysokie lub za niskie będzie szkodliwe dla siłownika, a w konsekwencji też całego układu hydraulicznego.

Wśród przyczyn uszkodzenia siłowników obok zmęczenia materiału i złego poziomu ciśnienia wymienić należy ponadto zanieczyszczenia występujące w oleju hydraulicznym. Tu skuteczną pomocą będzie wspomniany właśnie serwis olejów hydraulicznych, ale wartym rozważenia rozwiązaniem będzie także montaż specjalnych filtrów. Te zapewnią odpowiednią jakość cieczy tłoczonej w urządzeniu lub instalacji. Innym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na sprawność siłownika, jest jego nadmierne obciążenie. Również zewnętrzne uszkodzenia mechaniczne mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń, a w efekcie do wstrzymania pracy. By tego uniknąć, należy nie tylko kontrolować stan siłownika, ale w przypadku zauważenia zmian w jego funkcjonowaniu, oddać go w ręce specjalistów w dziedzinie hydrauliki.

Regeneracja siłowników hydraulicznych

W większości przypadków uszkodzenia siłowników hydraulicznych przeprowadzana jest ich regeneracja. Zakres związanych z nią prac zależeć będzie od stanu siłownika i jest każdorazowo określany podczas wstępnej oceny przeprowadzanej przez zaangażowanych do naprawy specjalistów. Standardowo wymieniane są wszystkie uszczelnienia, reszta prac to kwestia indywidualna. Na potrzeby regeneracji siłownik hydrauliczny jest demontowany i dokładnie oczyszczany z pozostałości oleju. Następnie rozkładany jest na części, co pozwala dokładnie sprawdzić chromowaną powierzchnię łożyska – konieczne może być jej zeszlifowanie i ponowne pokrycie warstwą chromu. Przeprowadzana jest też kolejno kontrola:

  • stanu dławicy,
  • pasowania dławicy z tłoczyskiem,
  • osadzenia dławicy w cylindrze,
  • stanu tłoka,
  • pasowania tłoka z cylindrem,
  • stanu cylindra.

Po dokonaniu niezbędnych napraw na każdym z wyżej wymienionych elementów następuje wymiana uszczelnień. Następny, ostatni krok to złożenie siłownika i jego ponowny montaż w układzie. Do przeprowadzenia regeneracji siłownika angażować powinniśmy firmę, która ma w tej dziedzinie doświadczenie tak jak w przypadku firmy 3K TECH. Siłownik hydrauliczny jako najważniejszy element instalacji musi pozostawać zawsze w sprawności, dlatego wszelkie związane z nim prace należy powierzać wyłącznie specjalistom.

Opracowanie:

3K Tech Kubacki Tomasz

Poznań , Radziwoja 3

Podziel się