Artykuł sponsorowany Na czym polega recykling kabli?

Na czym polega recykling kabli?

Głównym założeniem recyklingu kabli jest możliwość odzyskania z nich cennych surowców. Bardzo często wiązka przewodząca w kablach wykonana jest z miedzi. Jest to metal, którego złoża występują w ograniczonym zakresie w środowisku naturalnym. Tym samym sprzedając nieużywane kable w specjalnych skupach, nie tylko przyczyniamy się do ograniczenia eksploatacji środowiska, ale również ponownego wykorzystania surowca już wydobytego i przetworzonego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat recyklingu kabli?

Jak duże znaczenie ma recykling kabli?

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Grupę Badań nad Miedzią ICSG (International Copper Study Group) oszacowano, że w Unii Europejskiej 50% miedzi pochodzi z recyklingu. Jest to niezwykle ważna informacja, biorąc pod uwagę, że zapotrzebowanie na miedź cały czas rośnie, a jej naturalne złoża nie są nieskończone.

Warto wiedzieć, że podzespoły typowego komputera domowego zawierają około 1,5 kg miedzi. Natomiast z 1 kg kabli uzyskanych w trakcie prac porządkowych lub rozbiórkowych średnio można uzyskać około 300 g miedzi. Oczywiście, nie musimy własnoręcznie oskórować wielu metrów kabli. Istnieją specjalne skupy kabli miedzianych, w których możliwe jest pozostawienie powstałych w trakcie prac odpadów. W ten sposób nie tylko oszczędzamy czas, ale też dbamy o środowisko i przyczyniamy się do zwiększenia dostępności miedzi na rynku.

Oprócz samych kabli miedź znajduje się również w urządzeniach AGD i RTV. Oddanie ich do miejsca utylizacji jest niezwykle ważne, ponieważ znajdują się w nich substancje, takie jak rtęć lub ołów, które są toksyczne. Co więcej, przyczyniają się do trwałego skażenia środowiska. Szczególnie dużym problemem jest wyrzucanie odpadów elektrycznych i elektronicznych do zbiorników wodnych, czego efektem jest pozbawienie ich flory i fauny.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem m.in. RADO

Jak wykonuje się odzysk miedzi?

Pierwszym etapem odzyskiwania miedzi jest jej pozyskanie z dostarczonych odpadów. Z urządzeń wymontowywane są elementy miedziane, natomiast z kabli zdejmowane są warstwy izolacyjne. Następnie w ten sposób uzyskany złom miedziany umieszcza się w specjalnym piecu. Po redukcji miedzi materiał jest wylewany w postaci sztabek lub kęsów.

Inaczej postępuje się w przypadku surowca, który charakteryzuje się wysokim stopniem zanieczyszczenia lub innymi czynnikami wpływającymi na jakość. Wtedy pozyskany złom miedziany poddawany jest procesowi elektrorafinacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter