
Na czym polega recykling kabli?
PrzemysłGłównym założeniem recyklingu kabli jest możliwość odzyskania z nich cennych surowców. Bardzo często wiązka przewodząca w kablach wykonana jest z miedzi. Jest to metal, którego złoża występują w ograniczonym zakresie w środowisku naturalnym. Tym samym sprzedając nieużywane kable w specjalnych skupach, nie tylko przyczyniamy się do ograniczenia eksploatacji środowiska, ale również ponownego wykorzystania surowca już wydobytego i przetworzonego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat recyklingu kabli?
Jak duże znaczenie ma recykling kabli?
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Grupę Badań nad Miedzią ICSG (International Copper Study Group) oszacowano, że w Unii Europejskiej 50% miedzi pochodzi z recyklingu. Jest to niezwykle ważna informacja, biorąc pod uwagę, że zapotrzebowanie na miedź cały czas rośnie, a jej naturalne złoża nie są nieskończone.
Warto wiedzieć, że podzespoły typowego komputera domowego zawierają około 1,5 kg miedzi. Natomiast z 1 kg kabli uzyskanych w trakcie prac porządkowych lub rozbiórkowych średnio można uzyskać około 300 g miedzi. Oczywiście, nie musimy własnoręcznie oskórować wielu metrów kabli. Istnieją specjalne skupy kabli miedzianych, w których możliwe jest pozostawienie powstałych w trakcie prac odpadów. W ten sposób nie tylko oszczędzamy czas, ale też dbamy o środowisko i przyczyniamy się do zwiększenia dostępności miedzi na rynku.
Oprócz samych kabli miedź znajduje się również w urządzeniach AGD i RTV. Oddanie ich do miejsca utylizacji jest niezwykle ważne, ponieważ znajdują się w nich substancje, takie jak rtęć lub ołów, które są toksyczne. Co więcej, przyczyniają się do trwałego skażenia środowiska. Szczególnie dużym problemem jest wyrzucanie odpadów elektrycznych i elektronicznych do zbiorników wodnych, czego efektem jest pozbawienie ich flory i fauny.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem m.in. RADO.
Jak wykonuje się odzysk miedzi?
Pierwszym etapem odzyskiwania miedzi jest jej pozyskanie z dostarczonych odpadów. Z urządzeń wymontowywane są elementy miedziane, natomiast z kabli zdejmowane są warstwy izolacyjne. Następnie w ten sposób uzyskany złom miedziany umieszcza się w specjalnym piecu. Po redukcji miedzi materiał jest wylewany w postaci sztabek lub kęsów.
Inaczej postępuje się w przypadku surowca, który charakteryzuje się wysokim stopniem zanieczyszczenia lub innymi czynnikami wpływającymi na jakość. Wtedy pozyskany złom miedziany poddawany jest procesowi elektrorafinacji.