Artykuł sponsorowany Na czym polega proces chłodzenia ewaporacyjnego?

Na czym polega proces chłodzenia ewaporacyjnego?

W przemyśle stosuje się różne metody chłodzenia. Takim zabiegom poddawane są zarówno produkty, jak i pomieszczenia. Jedną z metod jest tak zwane chłodzenie ewaporacyjne. W uproszczeniu polega ono na chłodzeniu za pomocą odparowania wody. Metoda ta ma taką przewagę nad innymi, że potrzebuje o wiele mniej energii do samego procesu. Dlatego też chłodzenie ewaporacyjne uchodzi za niezwykle oszczędne. Jaka jest jego specyfika?

Zasada działania urządzeń ewaporacyjnych

Chłodzenie ewaporacyjne znane jest od dawna. W starożytnym Rzymie, Egipcie i Persji budowano obiekty, które były chłodzone z wykorzystaniem tej zasady. Potrzebne były do tego odpowiednie systemy kanałów. Współczesne technologie są oczywiście trochę inne, jednak zasada jest podobna. Nowoczesne systemy opierają się na pracy paneli chłodzących, we wnętrzach których odbywa się odparowywanie wody. Powietrze, które jest przez nie przeprowadzane, zostaje schłodzone. Urządzeniami pomocnymi są wtedy również wentylatory.

Chłodzenie ewaporacyjne jest jednym z przedmiotów działalności firm takich, jak TORAM. Dotyczy to przede wszystkim klimatyzacji w obiektach o dużej kubaturze, np. na halach przemysłowych. Przedmiotem działalności podobnych podmiotów jest również sprzedaż odpowiednich urządzeń, takich jak klimatyzatory, nawilżacze czy podzespoły.

Same klimatyzatory ewaporacyjne uchodzą nie tylko za wybitnie energooszczędne, ale również są w pełni ekologiczne. W ich wnętrzach nie pracuje substancja chłodząca, tylko woda. Na skutek pracy takiego urządzenia, do wnętrza wchodzi oczyszczone i nawilżone powietrze. Urządzenia te świetnie radzą sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami, takimi jak pyły, a nawet smog.

Zalety chłodzenia ewaporacyjnego

Chłodzenie ewaporacyjne to nie tylko niskie zużycie energii, co nie jest bez znaczenia, ale również pełna ekologia. Korzystanie z tego systemu chłodzenia nie wiąże się z używaniem szkodliwych gazów, takich jak freon czy inne łatwopalne gazy, dzięki czemu nie jest to w żaden sposób obciążające dla człowieka i jego bliskiego środowiska.

System nie potrzebuje ciągłej obsługi, działa ciszej niż tradycyjny i jest w dużej mierze samodzielny. Filtry w klimatyzatorach ewaporacyjnych oczyszczają powietrze w kurzu i pyłów. Chłodzenie tym sposobem świetnie się sprawdza w przypadku, gdy w pomieszczeniach jest ciepłe i suche powietrze. Zbawienny jest również o tej porze roku, kiedy panują upały, a wilgotność powietrza drastycznie spada.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas