Artykuł sponsorowany Na czym polega obrót energią elektryczną?

Na czym polega obrót energią elektryczną?

Energia elektryczna jest specyficznym towarem, którego przesył odbywa się w kilku etapach. W pierwszym uczestniczą elektrownie systemowe i elektrociepłownie, które są wytwórcami energii. Prąd wytwarzają również choćby elektrownie wodne i wiatrowe. Kolejny etap to obrót energią elektryczną, czyli handel. Spółki obrotu kupują energię od wytwórców i sprzedają ją finalnym odbiorcom po ustalanych z nimi cenach.

 

Kto produkuje energię elektryczną?

 

Energia elektryczna jest nietypowym dobrem, jednak kupuje się ją i sprzedaje tak, jak inne produkty. Oczywiście proces ten jest skomplikowany i wieloetapowy, ponieważ prąd i ciepło nie trafiają do domów i innych budynków bezpośrednio z elektrowni. To one jednak są podstawowym podmiotem na rynku energii elektrycznej. Wytwórcy energii to elektrownie systemowe, które bazują na spalaniu węgla brunatnego i kamiennego, a także elektrociepłownie znajdujące się zazwyczaj w dużych miastach, które wytwarzają zarówno prąd, jak i ciepło. Prąd pochodzi także z OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, np. elektrowni wodnych, wiatrowych, gdzie ważną rolę odgrywa ekologia.

 

Czym jest obrót energią elektryczną?

 

Jak mówi ekspert z firmy Energocentrum, aby energia elektryczna mogła ostatecznie trafić do odbiorców, musi być najpierw przejęta przez pośredników. Firmy zajmujące się handlem energią mają za zadanie sprzedawać klientom prąd. Oczywiście wymaga to odpowiedniej koncesji oraz zezwoleń, które są wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki. Spółki obrotu kupują energię elektryczną od wytwórców, czyli elektrowni i sprzedają ją odbiorcom – zarówno indywidualnym gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorstwom.

Obrót energią elektryczną ma tę zaletę, że klient może ustalać ze sprzedawcą cenę indywidualnie i dopasowywać warunki umowy elastycznie do swoich potrzeb. Uzyskana koncesja przez firmy zajmujące się obrotem energią dają pewność, że są to sprawdzone i pewne źródła dostaw.

Jeżeli już o dostawach mowa, to ostatnim etapem jest oczywiście transport energii elektrycznej. Odbywa się on za pośrednictwem sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych. Różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku prąd jest przesyłany bezpośrednio z elektrowni, natomiast sieci dystrybucyjne należą, zgodnie z nazwą, do dystrybutorów energii elektrycznej.

Obrót energią elektryczną ma swoje zalety. Przede wszystkim klienci mogą pozyskiwać prąd od sprawdzonych pośredników. Nie bez znaczenia jest też fakt, że współpraca bezpośrednia wpływa często na korzystniejsze ceny i elastyczne warunki.

 

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas