Materiał Partnera Na czym polega obróbka skrawaniem?

Na czym polega obróbka skrawaniem?

Stosowanie obróbki skrawaniem sprawia, że możemy wyjątkowo precyzyjnie kształtować metale, tworzywa sztuczne, szkło, drewno, a także kamień. W dzisiejszych czasach możemy liczyć na nowoczesne technologie, które pozwalają na uzyskanie dużej dokładności i powtarzalności produkcji, bez względu na to, jaką postać bazową materiałów posiadamy. Mnóstwo osób ceni taki sposób obróbki metalu ze względu na wysoką jakość oraz sprawność wykonania. 

Czym się charakteryzuje obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem to rodzaj obróbki ubytkowej. Podczas tego procesu materiały metalowe lub niemetalowe otrzymują pożądany kształt i jakość powierzchni. Dzieje się tak dzięki dokładnemu usuwaniu nadmiaru materiału do momentu uzyskania odpowiedniego efektu. 

Kolejne warstwy materiału (zwanego inaczej naddatkiem) są usuwane i tym samym, zamieniają się w wióry. Obróbkę skrawaniem wykonuje się za pomocą urządzeń takich, jak np. szlifierki czy frezarki. W dzisiejszych czasach szczególnie często stosuje się maszyny CNC. Należy je właściwie zaprogramować, aby cieszyć się wyjątkową precyzją, a także powtarzalną produkcją detali i podzespołów mechanicznych, często charakteryzujących się skomplikowanymi kształtami.

Nowoczesne technologie obróbki skrawaniem pozwalają na poddanie tej technice niemal każdą postać materiału. Wśród nich możemy wyróżnić blachy, pręty i kształtowniki różnego rodzaju i grubości. 

W zakładach produkcyjnych stosuje się automatyczny, półautomatyczny oraz konwencjonalny sposób obróbki. Wybór określonego sposobu jest uwarunkowany względami ekonomicznymi, stopniem skomplikowania konstrukcji podzespołu lub wielkością partii produkcyjnej.

Jakie narzędzia używane są do obróbki?

Narzędzia skrawające dzielimy na kilka różnych kategorii. Biorąc pod uwagę sposób obróbki, stosuje się frezy, noże, ściernice, gwintowniki, wiertła, piły. Wyróżnia się także wykańczarki i zdzieraki ze względu na rodzaj obróbki. Kiedy bierzemy pod uwagę sposób kształtowania, stosujemy narzędzia obwiedniowe, zwykłe i kształtowe. 

Narzędzia skrawające dzielą się na takie, które posiadają napęd ręczny i maszynowy, oraz na takie, które mają zastosowanie uniwersalne, specjalne i zwykłe. Do najpopularniejszych narzędzi należy: nóż tokarski, strugarski, dłutowniczy oraz wytyczak. Najczęściej stosowanymi urządzeniami są także frezy – czołowe, walcowe, tarczowe, kątowe, do gwintów, kształtowe i walcowo-tarczowe. Wybór jest spory, dlatego można idealnie dopasować narzędzia do materiału oraz projektu.

Obróbka metali oraz innych materiałów jest konieczna, aby można było w pełni z nich korzystać. Gdzie znajdziemy fachowców, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie potrzebne do obróbki skrawaniem? Warto zwrócić się do Elana Pet Sp. z o.o., z siedzibą w Toruniu.

Opracowanie:

Elana Pet Sp. z o.o.

Toruń , Marii Skłodowskiej-Curie 73

Podziel się