Artykuł sponsorowany Na czym polega kaszerowanie tektury?

Na czym polega kaszerowanie tektury?

Kaszerowanie to proces, który służy uszlachetnieniu tektury. Polega na sklejeniu ze sobą co najmniej dwóch warstw materiału. Jego zastosowanie utwardza i utrwala powierzchnię gotowego wyrobu. Ponadto, kaszerowania wykorzystuje się do nadania opakowaniom walorów estetycznych. Jest stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości naniesienia wzoru przy użyciu tradycyjnych metod drukarskich.

Jak przeprowadza się kaszerowanie tektury

Urządzeniami, które wykorzystuje się w tej metodzie są kaszerówki. Są to maszyny, wyposażone w wałki klejowe, które nakładają lepką warstwę na wybrany materiał. Używa się wariantów urządzeń wykorzystujących wyłącznie klej zimny lub zimny i gorący. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Opakomax, niezwykle ważne jest stosowanie preparatów klejących o właściwych parametrach, bo to głównie od nich zależy wytrzymałość i twardość gotowego produktu. Ostatnio dużą popularnością cieszą się ekologiczne kleje, w których składzie znajduje się skrobia kukurydziana. Takie substancje zapewniają bardzo dobrą przyczepność, która przekłada się na sztywność arkusza.

Kaszerowanie polega na łączeniu ze sobą co najmniej dwóch warstw materiału. Najczęściej wykorzystuje się je sklejania następujących tworzyw:

– karton z kartonem,

– tektura falista z kartonem,

– karton o dużej grubości z papierem powlekanym,

– karton cienki z kartonem o dużej grubości.

Kaszerowanie może być jedno- lub dwustronne, czyli takie, które polega na doklejeniu warstw do materiału głównego z obu stron. Przed przystąpieniem do wykonywania procesu, należy wykonać klejenie próbne.

Do czego wykorzystuje się kaszerowanie

Metoda ta znajduje zastosowanie przede wszystkim z produkcji opakowań kartonowych. Stosuje się je do zwiększenia wytrzymałości i poprawy sztywności materiału. Kaszerowanie tektury ma również duże znaczenie w nadaniu jej walorów estetycznych. Niektórych opakowań, z racji ich kształtu lub dużego formatu, nie da się zadrukować przy użyciu tradycyjnej maszyny drukarskiej. Kaszerowanie pozwala na naniesienie wzoru na dowolny typ wyrobu z tektury. Oklejanie materiału cienkim papierem ozdobnym jest często wykorzystywane do dekorowania opakowań. W ten sposób można także zamieszczać na pudełku różnego typu dane, które mogą zastąpić dołączanie do produktu ulotek informacyjnych.

Warto zwrócić uwagę, że w taki sposób można nie tylko ozdabiać pudełka kartonowe, ale również tworzyć książeczki dla dzieci czy wizytówki. Szerokie możliwości, jakie daje zastosowanie maszyn do kaszerowania, umożliwia uzyskanie wielu interesujących efektów wizualnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas