Artykuł sponsorowany Na czym polega audyt energetyczny?

Na czym polega audyt energetyczny?

Audyt energetyczny jest wykonywany w celu oceny zapotrzebowania energetycznego budynku zarówno w przypadku obiektów nowych, jak i starszych. Oceniamy efektywność energetyczną kotłów i innych źródeł ciepła, a także urządzeń chłodniczych, analizujemy stan techniczny obiektu i instalacji. Co warto wiedzieć o specyfice audytu energetycznego i jakie czynniki mają wpływ na efektywność energetyczną budynków?

Audyt energetyczny – jaki jest wykonywany?

Audyt energetyczny wykonywany jest przy użyciu nowoczesnych programów, które ułatwiają pracę fachowcom – podkreślmy w tym miejscu, że to wykonania audytu energetycznego powinniśmy wybrać firmę, która jest uprawniona do wystawiania świadectw i certyfikatów energetycznych. Wykonujemy obliczenia cieplne – obliczamy zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń oraz całego budynku. Potrzebna nam jest do tego oczywiście charakterystyka budynku, podstawowe parametry budynku, jak przeznaczenie, lokalizacja, rok budowy itd. Dalej interesuje nas ocena sprawności systemu grzewczego, stanu technicznego instalacji; przygotowujemy ocenę jej opłacalności. Ważna jest też ocena sprawności systemu ciepłej wody użytkowej, stanu technicznego ścian, stropów, stropodachów, okien, drzwi, wentylacji. Na podstawie wykonanych obliczeń przygotowywany jest raport; jeśli audyt energetyczny jest przeprowadzany w budynku, który ma być poddany termomodernizacji, na podstawie raportu ustala się warianty termomodernizacyjne.

Co ma wpływ na efektywność energetyczną budynków?

Jak mówi nam przedstawiciel firmy Akint z Warszawy, audyt energetyczny to swojego rodzaju inwentaryzacja, która pozwala nam określić, ile energii – a tym samym pieniędzy – jesteśmy w stanie zaoszczędzić, podejmując odpowiednie kroki. Może to być wymiana urządzeń grzewczych na nowsze i bardziej wydajne, wykonanie lub odnowienie termoizolacji budynku, ograniczenie zbędnego zużycia prądu itp. Wpływ na efektywność energetyczną budynku ma wiele czynników, to przede wszystkim:

  • właściwości materiałów zastosowanych do budowy budynku i jakość wykonania,
  • zastosowane rozwiązania termoizolacyjne,
  • szczelność drzwi i okien, stopień przepuszczalności promieniowania słonecznego przez szyby,
  • zastosowane systemy ogrzewania oraz chłodzenia, wydajność urządzeń, jakość instalacji,
  • rozkład pomieszczeń w obiekcie.

Podsumowując: audyt energetyczny to skomplikowany proces, który składa się z wielu etapów, dlatego, jeśli zdecydujemy się przeprowadzić takowy w naszym budynku, zdecydowanie powinniśmy wybrać firmę, która ma odpowiednie uprawnienia i dysponuje właściwym sprzętem pomiarowym wykorzystywanym przy zbieraniu danych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter