Artykuł sponsorowany Na co zwrócić uwagę, wybierając przewodnika turystycznego?

Na co zwrócić uwagę, wybierając przewodnika turystycznego?

Przewodnik turystyczny to osoba uprawniona do oprowadzania po danej okolicy, w której się specjalizuje. Może to być miasto, województwo lub tereny na przykład górskie. Posiada on rozległą wiedzę oraz dodatkowe umiejętności potrzebne w tym zawodzie. Jeśli wybierasz się na wycieczkę i zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług takiej osoby, to podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze przewodnika turystycznego.

Specjalizacja

Po pierwsze należy mieć na względzie, iż istnieje kilka kategorii przewodników turystycznych i z tego względu należy najpierw ustalić, jakiej specjalności osoba będzie nam potrzebna w przypadku naszej wycieczki. Mamy bowiem do wyboru:

 • Przewodnika górskiego – jeśli interesują nas wyprawy górskie. Przewodnicy górscy dzielą się na podkategorie: tatrzańskich, sudeckich oraz beskidzkich, więc tutaj również trzeba sprecyzować swoje preferencje- w jakie dokładnie góry (w Polsce) chcemy pojechać.

 • Przewodnika miejskiego – jeśli chcemy zwiedzać miasta w strefie podmiejskiej. Oprowadzi on nas po wszystkich interesujących obiektach takich jak, kościoły, zamki, kamienice, pałace, place, pomniki, muzea, galerie itp.

 • Przewodnika terenowego dla określonych województw bądź regionów –  jeśli chcemy zwiedzić większy obszar np. województwo. Przewodnik terenowy to też jednocześnie przewodnik miejski, górski i muzealny. W tej kategorii polecamy skorzystanie z usług Licencjonowanego Przewodnika Zbigniewa Lipkowskiego, który oferuje zwiedzanie (również tematyczne) Poznania, posiadając wykształcenie z Turystyki i Rekreacji.

 • Przewodnika wysokogórskiego międzynarodowego – jeśli chcemy pojechać np. za granicę.

Uprawnienia

Wymagane uprawnienia przewodnika turystycznego określone są ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1553). Jeśli chodzi o przewodników miejskich i terenowych, to według najnowszych rozporządzeń prawnych nie muszą oni posiadać specjalnych uprawnień. Z tego też względu warto zwracać szczególną uwagę przy ich doborze i szukać osób, które jednak mimo wszystko ukończyły kursy, szkolenia lub edukację na wyższej uczelni z  zakresu turystyki, bowiem zdobędziemy większą pewność, że dany przewodnik okaże się osobą kompetentną, która przekaże nam cenną, szczegółową i rozległą wiedzę na temat danego miasta, gór lub regionu, wykazując się bardzo dobrą znajomością jego historii, geografii, kultury oraz gospodarki, a w przypadku gór – również ich fauny i flory.

Opinie

Warto również sprawdzić opinie w Internecie na temat danej osoby i zweryfikować tym samym, czy dana osoba posiada także pozostałe cechy potrzebne w zawodzie przewodnika turystycznego, a są to:

 • Odpowiedzialność – taka osoba musi bowiem zadbać o bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczestników wycieczki

 • Umiejętność opowiadania – wiemy, że liczy się nie tylko przedstawiana treść i wiedza, ale również sposób jej przekazywania. Barwne anegdoty, ciekawostki czy legendy potrafią bardzo wzbogacić i uatrakcyjnić wycieczkę.

 • Komunikatywność

 • Kultura osobista

 • Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

 • Orientowanie się w aktualnościach dotyczących danego miasta lub regionu

 • Umiejętność zaplanowania trasy oraz doskonała znajomość danego terenu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter