Materiał Partnera Na co warto zwrócić uwagę zakupując drewno kominkowe?

Na co warto zwrócić uwagę zakupując drewno kominkowe?

Drewno jest naturalnym surowcem towarzyszącym człowiekowi niemal od zarania dziejów. To z tego materiału powstawały pierwsze budowle i ogrzewane były pomieszczenia w srogie zimy. Dziś drewno kominkowe jest używane jako dodatkowy czynnik cieplny głównie w kominkach z płaszczem wodnym. Aby proces spalania przebiegał jak najbardziej wydajnie, konieczne jest używanie surowca właściwie przygotowanego oraz posiadającego odpowiednie parametry, jak wilgotność.

Właściwości drewna kominkowego

Drewno jest wszechstronnym, odnawialnym, a dodatkowo ekologicznym surowcem. Jest używane jako materiał budowlany, np. do konstrukcji więźby dachowej, a także jako materiał stolarski i do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Oprócz tego, dobrze sprawdza się również jako materiał opałowy, do ogrzewania budynków. Spalanie drewna kominkowego jest znacznie lepszą alternatywą w porównaniu do korzystania z paliw kopalnianych. Podczas samego procesu spalania wydziela się do środowiska znacznie mniejsza ilość szkodliwych substancji. Kiedyś drewno było jednym rodzajem opału, jakiego używali ludzie. Dziś uległo te diametralnej zmianie i używa się także gazu, ekogroszku, miału, węgla czy innych źródeł energii cieplnej. Jednakże nic nie jest w stanie zastąpić wyjątkowego klimatu pomieszczeń ogrzewanych za pomocą kominka z płaszczem wodnym. Dziś jest to luksus, który nadaje salonowi wspaniałego, niepowtarzalnego uroku. Aby palenie w kominku było efektywne, trzeba zakupywać drewno kominkowe wysokiej jakości, które będzie posiadało odpowiednie parametry.

Suche i sezonowane drewno gwarancją efektywnego procesu spalania

Warto jest zwrócić uwagę na to, jakim drewnem zamierzamy palić w kominku. Pierwszą ważną kwestią jest wybór gatunku drzewa, z jakiego zostanie pozyskany opał. Można wybrać drzewa iglaste lub liściaste. Pierwsze z nich posiadają niższą kaloryczność, która spowodowany jest mniejszą gęstością drewna oraz wyższą zawartością żywicy, która przyczynia się do większego zadymienia. Drewno liściaste wyróżnia się dużo lepszą twardością oraz kalorycznością, a podczas spalania wydziela się przyjemny zapach. Zadymienie jest znacznie niższe i powstają małe ilości popiołu. Nie bez znaczenia jest także sposób przygotowania drewna i okres jego pozyskiwania z lasu. Wycinkę drzew powinno się wykonywać zimą, gdyż wtedy ich wilgotność jest najniższa. Drewno powinno być pocięte, porąbane oraz sezonowane (najlepiej przez rok, a przy sprzyjających warunkach przynajmniej od zimy do kolejnej jesieni) celem wysuszenia. Świeże drewno będzie spalało się nieefektywnie i będzie dawało relatywnie mniej ciepła, w porównaniu do wysuszonego surowca.

Co więcej, podczas magazynowania drewna ważne jest jego przechowywanie w suchym i przewiewnym pomieszczeniu jak garaż czy wiata. Najlepiej, aby drewno było ułożone z użyciem specjalnych przekładek od strony południowej, aby dostęp promieni słonecznych był jak największy. Ważne jest także, aby nie układać drewna bezpośrednio na gruncie, gdyż będzie chłonęła wilgoć z podłoża. Optymalnie byłoby, aby drewno miało zawartość wilgoci od 15 do 20%. Zawartość wilgoci zależna jest także od gatunku drewna oraz jego wieku. Im starsze drzewo, z którego pozyskuje się materiał opałowy, tym wyższa może być jego wilgotność. Najlepszej jakości drewno opałowe posiada w swojej ofercie renomowana firma Ekodrwal Tomasz Lenart z Ustrzykowa Dolnego w województwie podkarpackim, przygotowująca dla klientów drewno na paletach z możliwością transportu we wskazane miejsce. Co więcej, firma Ekodrwal posiada rozbudowaną ofertę wielu innych usług dotyczących przeprowadzania szkoleń BHP dla pracowników branży leśnej, usługi wycinki drzew metodą arborystyczną i inne usługi pielęgnacji szeroko rozumianej zieleni.

Opracowanie:

Tomasz Lenart Handel i usługi leśne kursy szkolenia i bhp

Ustrzyki Dolne , Jana III Sobieskiego 26 lok. 8

Podziel się