Artykuł sponsorowany MPWiK Błonie: Jak wykonać przyłącze wodociągowe?

MPWiK Błonie: Jak wykonać przyłącze wodociągowe?

Obecnie trudno wyobrazić sobie życie w domu bez dostępu do bieżącej wody i kanalizacji. Są to podstawowe przyłącza, które znacząco ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Decydując się na budowę domu jednorodzinnego na nieuzbrojonej działce, musimy dopełnić wielu formalności, zanim owe instalacje zostaną doprowadzone do parceli. Od należy czego zacząć?

Jakie dokumenty trzeba złożyć w zakładzie wodociągowym, by uzyskać zgodę na budowę przyłącza wodno-kanalizacyjnego?

To, czy nasza działka, będzie mogła zostać podłączona do lokalnej sieci wodno-kanalizacyjnej, określone jest w decyzji o warunkach zabudowy. O warunkach technicznych wykonania przyłącza decyduje jednak zakład wodociągowy i to właśnie tam powinniśmy skierować swoje kroki, jeśli chcemy cieszyć się wygodnym dostępem do wody bieżącej i kanalizacji.

Jak informuje specjalista z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Błoniu – aby uzyskać zgodę na przyłączenie działki do sieci wodociągowej, jej właściciel musi złożyć w zakładzie stosowany wniosek wraz z aktualną mapą sytuacyjno-wysokościową, wypisem z rejestru gruntów oraz oświadczeniem o prawie do zarządzania daną nieruchomością. Jeśli przyłącze wodociągowo-kanalizacyjne będzie przebiegać przez sąsiednie działki, wymagana jest także pisemna zgoda ich właścicieli.

Na podstawie wyżej wymienionych dokumentów zakład wodociągowy wyda interesantowi wykaz czynności koniecznych do uzyskania pozwolenia na korzystanie z lokalnej sieci wodociągowej. Inwestor często otrzymuje też projekt umowy oraz oświadczenie, że zakład zobowiązuje się do dostarczania wody na daną działkę. Warunki techniczne wydane przez zakład stanowią podstawę do wykonania projektu przyłącza sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.

Komu powierzyć projekt i budowę przyłącza?

Projektowaniem przyłączy wodociągowych zajmują się architekci z odpowiednimi uprawnieniami. Zwykle zakład wodociągowy współpracuje z kilkoma specjalistami z tej dziedziny i może polecić inwestorowi jednego z nich. To wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala uniknąć potencjalnych problemów z zatwierdzeniem projektu przez urząd gminy. Projekt przyłącza wodociągowego zachowuje swoją ważność przez trzy lata.

Budowę przyłącza możemy powierzyć wybranej firmie specjalizującej się w wykonawstwie instalacji sanitarnych lub skorzystać z pomocy zakładu wodociągowego. Fakt rozpoczęcia prac powinniśmy zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie gminy co najmniej na 30 dni przed wizytą montażystów. Nadzór nad budową przyłącza obejmuje zwykle przedstawiciel lokalnego zakładu wodociągowego.

W trosce o przyszłych klientów Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Błoniu przejmuje na siebie większość obowiązków związanych z budową nowego przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Dzięki temu prace przebiegają znacznie szybciej, a inwertor nie musi martwić się o poprawność dokumentacji i kolejne etapy realizacji inwestycji.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas