Artykuł sponsorowany Materiały do produkcji uszczelnień technicznych

Materiały do produkcji uszczelnień technicznych

Uszczelnienia techniczne wykonywane są z wielu różnych materiałów, przy czym wybór tworzywa uzależniony jest od wymagań, jakim będzie musiał sprostać gotowy produkt. Każdy z materiałów wykorzystywanych do produkcji uszczelek posiada charakterystyczne cechy indywidualne, które sprawiają, że staje się on najlepszym rozwiązaniem do danego zastosowania.

Jak powstaje uszczelka?

Za materiały typowe w produkcji uszczelnień technicznych uznaje się przede wszystkim wszelkiego rodzaju elastomery termoutwardzalne – mówi specjalista z firmy POLWENT. Surowe mieszanki gumowe obrabiane są do postaci uszczelnień w specjalnych formach do zaprasowania lub za pomocą wtryskarek. Inne rodzaje uszczelnień można też wycinać z większych płyt gumowych.

Uszczelnienia techniczne z poliuretanu

Poliuretan jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów na uszczelnienia techniczne, co wynika z jego uniwersalnych właściwości. Charakteryzuje się dobrą odpornością na płyny hydrauliczne, wodę i oleje. Niektóre jego rodzaje zdradzają dodatkowe zalety. Np. poliuretan szary świetnie redukuje drgania cierne i sprawdza się w krytycznych warunkach dla smarowania.

Uszczelnienia techniczne z gum NBR

Gumy NBR mają dobre właściwości fizyczne, a ponadto są odporne chemicznie na większość stosowanych dziś płynów hydraulicznych. Uszczelnienia z H-NBR stosuje się w urządzeniach wystawionych na kontakt z olejami roślinnymi i zwierzęcymi, jako odporne na ich oddziaływanie.

Uszczelnienia techniczne z PTFE

PTFE jest wykorzystywane w produkcji uszczelnień technicznych zarówno w czystej postaci, jak i uszlachetniany rozmaitymi domieszkami. Szary PTFE (z domieszką szkła i siarczku molibdenu), podobnie jak oryginalny biały teflon, może być stosowany  uniwersalnie, ale dodatkowo charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością na wysokie ciśnienie. Uszczelnienia PTFE nie powinny być jednak wykorzystywane do dynamicznych zastosowań w wodzie.

Wśród innych typowych materiałów do produkcji uszczelnień technicznych możemy wymienić poliamid, poliacetal (zwłaszcza do części precyzyjnych), silikony, gumę etyleno-propylenową i wiele innych. Wybór uszczelki z właściwego materiału wydłuży żywotność elementu oraz sprawność pracy całego mechanizmu, dlatego przed zakupem warto upewnić się co do właściwości produktu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas