Materiał Partnera Konserwacja instalacji wodno-kanalizacyjnej – czyszczenie WUKO

Konserwacja instalacji wodno-kanalizacyjnej – czyszczenie WUKO

Dbałość o stan instalacji wodno-kanalizacyjnej ma znaczenie nie tylko dla stanu technicznego budynku, ale również dla higieny domu. Nieczystości blokujące rury mogą powodować nieprzyjemny zapach, uniemożliwiać odpływ zużytej wody, a także prowadzić do rozwoju bakterii. WUKO to całkowicie bezpieczne i skuteczne czyszczenie kanalizacji przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.

Czyszczenie rur

Mianem WUKO określa się potocznie ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji. Wykorzystuje się w nim pompy tłoczące pod dużym ciśnieniem, w które wyposażone są specjalistyczne pojazdy – od nich wzięła się nazwa WUKO. Metoda ta jest stosowana przez całodobowe pogotowie kanalizacyjne REM-BUD.

Sprawdza się zarówno w instalacjach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, w piwnicach i pomieszczeniach przemysłowych. Ciśnieniowa udrażnianie kanalizacyjne nie wymaga użycia żrących środków, dzięki czemu jest bezpieczna dla ludzi oraz środowiska. Rozmiar i poziom zanieczyszczenia rur nie ma znaczenia w zastosowaniu tej metody.

Przebieg czyszczenia

Do wykonania czyszczenia WUKO konieczny jest specjalistyczny sprzęt. Należą do niego węże różnej średnicy oraz głowice ciśnieniowe ze stali nierdzewnej – są one dopasowywane do średnicy rur i ich zanieczyszczenia. Wąż zostaje wprowadzony w głąb czyszczonej rury, pompa tłoczy nim wodę, której ciśnienie reguluje głowica, a które powoduje oderwanie się zanieczyszczeń od rur. WUKO wykorzystuje też tak zwane dysze czyszczące, wykorzystywane na przykład do rozbijania osadów wapiennych.

Tak rozdrobnione nieczystości trafiają do studni rewizyjnej, a stamtąd są usuwane. Metoda ta świetnie sprawdza się zarówno w rurach o średnicy 500 mm, jak i tych o średnicy 400 mm – wszystko zależy od liczby strumieni wody i zastosowanych dysz. Z jej użyciem można przeprowadzić skuteczne udrażnianie kanalizacji z zanieczyszczeń takich jak kamienie, piasek albo tłuszcz.

Oprócz wymienionego sprzętu pogotowie kanalizacyjne powinno dysponować sondą wideo. Dzięki niej możliwa będzie dokładna inspekcja rur – poziomu zanieczyszczenia czy też powstałego zatoru. Ważne jest, aby czyszczenie przeprowadzali doświadczeni fachowcy, ponieważ zbyt duże ciśnienie wody może uszkodzić rury.

Alternatywą dla metody WUKO jest udrażnianie za pomocą sprężyn.

Utrzymanie w dobrym stanie

Drożna kanalizacja ma znaczenie dla higieny i funkcjonowania domu oraz jego mieszkańców. Warto więc zadbać o konserwację instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jej czyszczeniem, konserwacją warto zająć się podczas dokonywania przeglądu stanu technicznego budynku.

Opracowanie:

Rem Bud Marcin Wróbel

Gliwice , Bończyka 2

Podziel się