Artykuł sponsorowany Jakie zastosowanie mają rurki wskaźnikowe?

Jakie zastosowanie mają rurki wskaźnikowe?

Rurki wskaźnikowe służą do wykrywania substancji i oznaczania ich stężenia. Mogą być wykorzystywane w stosunku do 500 różnych gazów. Próbkę pobiera się za pomocą specjalnej pompki, a czynnik pod wpływem obecności określonego związku chemicznego zmienia kolor, dlatego rurki wskaźnikowe nazywane są także kolorymetrycznymi.

Rurki wskaźnikowe, czyli mobilne laboratoria

Rurki wskaźnikowe już od kilkudziesięciu lat stanowią najlepszy z systemów krótkotrwałych pomiarów. Co do zasady rurki kolorymetryczne dostarczają precyzyjnych wyników praktycznie od razu po dokonaniu pomiaru, a więc nie jest konieczne transportowanie próbek do laboratorium. Nie wymagają kalibracji tak jak sprzęt elektroniczny. Co więcej, obecnie rurki umożliwiają wykrycie około 500 substancji, a liczba ta rośnie z roku na rok.

W szklanej fiolce znajduje się odczynnik chemiczny w stanie stałym, który reaguje na kontakt z określoną substancją poprzez zmianę zabarwienia. Do rurki próbka zasysana jest wraz z powietrzem otaczającym poprzez pompkę, przy czym do dokonania pomiarów wystarczą nawet niewielkie ilości gazów. Odczytów dokonuje się za pomocą podziałki, która nadrukowana jest na powierzchni fiolki.

Rurki wskaźnikowe renomowanej japońskiej firmy Kitagawa dostarcza firma KROLPOL z województwa lubuskiego. System Kitagawa pobiera próbkę powietrzną o pojemności 100 cm3 przy pomocy pompki podciśnieniowej wyposażonej w zintegrowany otwieracz do rurek.

Gdzie używa się rurek wskaźnikowych?

Rurki wskaźnikowe wykorzystywane są zawsze w sytuacji zagrożenia, ponieważ dostarczają precyzyjnych informacji w bardzo krótkim czasie, co pozwala wdrożyć odpowiednie działania ratunkowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku podejrzenia skażenia powietrza, co może mieć miejsce na przykład w wyniku pożaru lub wypadków z udziałem samochodów przewożących szkodliwe substancje. A zatem rurki wskaźnikowe z lubuskiego to mobilne laboratoria zamknięte w szklanej fiolce, które umożliwiają wykrycie potencjalnego zagrożenia gazowego.

Rurki wskaźnikowe można magazynować, a więc doskonale sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych i dokonywania pomiarów w sposób sporadyczny. Za pomocą kolorymetrycznych rurek możliwe jest wykrycie takich substancji jak aceton, acetylen, amoniak, brom, butan, chlorowodorek winylu, cyjanowodór, dwutlenek azotu, węgla i siarki, fenol, kwas siarkowy i wiele innych gazów. Warto wiedzieć, że rurki wskaźnikowe działają w określonym zakresie pomiarowym określanym przez producenta, a więc kluczowe jest zastosowanie odpowiedniej fiolki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas