Artykuł sponsorowany Jakie wyróżniamy sposoby łączenia elementów metalowych?

Jakie wyróżniamy sposoby łączenia elementów metalowych?

Produkcja złożonych konstrukcji metalowych wymaga często solidnego połączenia poszczególnych elementów. W tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju metody, które można podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich stanowią połączenia rozłączne. Jak sama nazwa wskazuje, istnieje możliwość ich ponownego rozdzielenia. Druga grupa to trwałe połączenia nierozłączne, m.in. spawanie, zgrzewanie i lutowanie, którym przyjrzymy się w poniższym artykule. Zapraszamy!

Czym jest spawanie?

Spawanie to proces łączenia elementów metalowych polegający na miejscowym podgrzaniu ich do bardzo wysokiej temperatury, która częściowo upłynni miejsca połączenia obu detali i spowoduje ich trwałe zespolenie. W procesie spawania bardzo często używa się także spoiwa spawalniczego, czyli materiału dodatkowego, który podobnie jak fragmenty metalowych elementów ulega roztopieniu, wypełniając spoinę i zwiększając trwałość połączenia. Warto mieć na uwadze fakt, że to prawidłowe wykonanie spawania odgrywa kluczową rolę w wytrzymałości konstrukcji. Brak doświadczenia i odpowiedniego sprzętu może obniżać odporność zespolenia, dlatego warto korzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów, do których należy firma EPJ Janusz Podniesiński z siedzibą w Warszawie, świadcząca kompleksowe usługi w zakresie produkcji i obróbki konstrukcji metalowych, a także ich montażu.

Na czym polega zgrzewanie?

Zgrzewanie metalu, podobnie jak spawanie, wymaga dostarczenia dużej ilości ciepła do łączonych elementów. Polega na równoczesnym podgrzewaniu krawędzi detali i zastosowaniu dużej siły mechanicznej, która będzie dociskała oba fragmenty do siebie. Ilość dostarczonego ciepła musi być wystarczająco duża, aby wywołać stan plastyczności (ciastowatości) łączonych części. Taki proces pozwala na trwałe połączenie konstrukcji. Ze względu na źródło ciepła wyróżnia się zgrzewanie elektryczne, gazowe, szamotowe, indukcyjne, tarciowe i dyfuzyjne.

Czym jest lutowanie?

Lutowanie to również proces łączenia elementów metalowych, jednak w tej metodzie stosuje się spoiwo, którego temperatura topnienia jest znacznie niższa niż temperatura fragmentów konstrukcji. Oznacza to, że detale nie zmieniają swojej plastyczności, a są zespalane innym materiałem, który po osiągnięciu stanu płynnego wnika w strukturę obu części, stanowiąc po zastygnięciu trwałe połączenie. Lutowanie można podzielić na miękkie i twarde, które różnią się zakresami temperatur koniecznych do roztopienia spoiwa. W całym procesie źródło ciepła stanowi płomień gazowy lub lutownica elektryczna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas