Artykuł sponsorowany Jakie wyróżniamy rodzaje gazów technicznych?

Jakie wyróżniamy rodzaje gazów technicznych?

Gazy techniczne znajdują zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłowych. Wiele procesów technologicznych jest opartych właśnie na działaniu gazów w czystej postaci oraz przygotowanych mieszanek gazowych. Gazy techniczne można spotkać w różnorodnych branżach, rozpoczynając od firm produkujących i przetwarzających żywność, kończąc na obróbce metali. Jakie są więc typy gazów technicznych i do czego się je stosuje?

Jakie istnieją kategorie gazów technicznych?

Gazy techniczne można podzielić na kilka kategorii, które znajdują zastosowanie w innych dziedzinach przemysłu. Wyróżniamy gazy spożywcze, wykorzystywane do przetwarzania i produkcji żywności oraz gazy sprężone, stosowane w przemyśle i w różnego rodzaju usługach. Na rynku dostępne są także gazy ciekłe, gazy palne wykorzystywane do podtrzymywania płomienia w procesach przemysłowych oraz palne, które dostarczają ciepło i służą do obróbki termicznej w gastronomii oraz w warunkach domowych.

Najważniejsze rodzaje gazów technicznych

Najpopularniejszym gazem technicznych jest dwutlenek węgla. Powstaje on w procesie wypalania węglanów, konwersji gazów lub jako produkt uboczny fermentacji. Najczęściej wykorzystuje się go w przemyśle chłodniczym, aby utrzymać niską temperaturę. Powszechnie stosuje się go w napojach gazowanych oraz w gaśnicach przeciwpożarowych.

Acetylen z kolei to gaz, który uzyskuje się w procesie rozpuszczania węglanu wapnia przy użyciu wody, a także przez rozkład metanu w łuku elektrycznym lub plazmie wodorowej. Ten gaz wykorzystuje się do syntez chemicznych chlorku winylu, aldehydu octowego i alkoholu etylowego. Ponadto, znajduje zastosowanie w procesach cięcia i spawania metali.

Według eksperta z firmy dystrybuującej gazy techniczne KARO: Azot uzyskuje się w wyniku rektyfikacji skroplonego powietrza. Stanowi on surowiec do syntezy amoniaku i jest używany w postaci gazu obojętnego do wytwarzania atmosfery ochronnej. Ciekłą formę azotu stosuje się natomiast w przemyśle chłodniczym. Obojętny, bezbarwny i bezwonny gaz – argon – w postaci czystej i w formie mieszanek wykorzystuje się z kolei do spawania łukowego.

Tlen, hel i propan butan jako gazy techniczne

Tlen, czyli gaz, którym oddychamy na co dzień, jest otrzymywany w procesie rektyfikacji skroplonego powietrza i w procesie elektrolizy wody. Jest bezbarwny i bezwonny, a zastosowanie znajduje w przemyśle w procesach spalania. Często miesza się go z gazem palnym na potrzeby cięcia, spawania i lutowania. W przemyśle bardzo często stosuje się także hel. Gaz ten charakteryzuje bezwonność, bezbarwność, nietoksyczność, niekorozyjność i niepalność. Wykorzystywany jest w procesach topnienia, spalania i cięcia. Większość ludzi zna jednak jego zastosowanie jako wypełnienie balonów.

Etan, propan i propan - butan to palne gazy techniczne, które uzyskuje się w procesie przeróbki ropy naftowej oraz poprzez wydzielanie ich cząsteczek z gazu ziemnego. Te gazy techniczne stosuje się najczęściej jako surowce energetyczne, a także w procesie syntezy chemicznej. Spotyka się je także w większości domów, gdyż stanowią podstawę działania kuchenek gazowych. Rzadziej wykorzystywane są do wózków widłowych i cięcia, a butan i jego izomery służą do produkcji paliw silnikowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas