Artykuł sponsorowany Jakie właściwości mają rury preizolowane?

Jakie właściwości mają rury preizolowane?

W instalacjach ciepłowniczych ogromną rolę odgrywa odpowiednia izolacja rur. Osobny montaż rurociągu i instalacji wiąże się z ryzykiem powstawania tak zwanych mostków cieplnych. Instalatorzy eliminują ten problem, wykorzystując rury preizolowane, w których warstwa pianki PUR jest mocowana w procesie produkcyjnym do rury przesyłowej. Dzięki temu można uzyskać odpowiednią efektywność inwestycji pod względem technicznym oraz ekonomicznym.

Budowa rur preizolowanych

Głównym elementem konstrukcyjnym tego rodzaju produktów jest warstwa izolacyjna okalająca rurę przesyłową. Ta może być wykonana ze stali, miedzi, ale również tworzyw sztucznych, takich jak między innymi polietylen usieciowiony. Wielu producentów, takich jak na przykład firma Isoplus Polska, oferuje swoim klientom możliwość umieszczenia rury przesyłowej z innego materiału, według wymaganej specyfikacji. Niezwykle ważnym i wyróżniającym komponentem wyrobu jest zamocowana na stałe w procesie wytwarzania wspomniana warstwa izolacyjna, najczęściej ze sztywnej lub półelastycznej uformowanej pianki PUR, ewentualnie PE. Jej grubość jest zależna w dużej mierze od średnicy rury przesyłowej, jak również warunków pracy rurociągu.

Niezwykle istotną rolę odgrywa również rura osłonowa, która zapewnia odpowiednie działanie izolacji i znajduje się między pianką a rurą przesyłową. Całość pokryta jest tak zwaną folią ochronną PVC, zabezpieczającej całą konstrukcję przed uszkodzeniami na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych.

Sprawny i łatwy montaż

Obecnie rury preizolowane stalowe i giętkie są powszechnie wykorzystywane, jeśli chodzi o instalacje ciepłownicze. Jest to spowodowane nie tylko dobrymi parametrami i szerokim wyborem produktów, ale również stosunkowo prostym montażu. To z kolei przekłada się na krótszy czas układania instalacji. W przypadku giętkich rur preizolowanych można z łatwością ominąć wszelkie przeszkody, bez konieczności ich wcześniejszego usuwania. Dodatkowo szerokość wykopów pod tego rodzaju wyroby również może zostać pomniejszona. Należy jednak pamiętać, aby wszystkie komponenty do rurociągu były zakupione od jednego producenta, aby były ze sobą kompatybilne, a montaż przebiegał bez zakłóceń. Najlepsze firmy oferujące rury preizolowane dostarczają swoim odbiorcom wszystkie niezbędne materiały wraz z potrzebnymi łączeniami.

Lepsza izolacja oraz bezpieczeństwo

To duży plus takiego gotowego rozwiązania, ponieważ instalatorzy nie muszą dobierać odpowiedniego materiału izolacyjnego. W związku z tym znacznie zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu wykonawczego. Fabrycznie nałożona warstw pianki poliuretanowej nie tylko skutecznie wpływa na obniżenie strat ciepła, ale również dobrze tłumi hałasy związane z przesyłem medium w rurze. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku instalacji wykonywanych w budynkach mieszkalnych. W wielu produktach tego typu w warstwie izolacji umieszcza się socjalne czujniki, umożliwiające bieżący monitoring stanu technicznego przewodów. Dzięki temu znacznie łatwiej utrzymać je w należytej kondycji i zapobiegać awariom. Rury preizolowane to obecnie jedno z najlepszych jakościowo, jak również najtrwalszych rozwiązań, jeśli mowa o instalacjach ciepłowniczych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas