Materiał Partnera Jakie są rodzaje konstrukcji stalowych?

Jakie są rodzaje konstrukcji stalowych?

Budowa wielu obiektów pełniących różne funkcje w naszym życiu codziennym nie byłaby możliwa bez zastosowania dość ciekawej technologii, jaką są konstrukcje stalowe. Jest to niezwykle ważne, ponieważ bez powstania takich obiektów nie moglibyśmy na przykład zrobić zakupów w mniejszym lub większym sklepie, a i produkcja wielu typów produktów była bardzo ograniczona. Sprawdźmy, więc jakie są rodzaje konstrukcji stalowych.

Czym jest konstrukcja stalowa?

Mianem konstrukcji stalowej najczęściej określa się po prostu rodzaj budynku, którego budowa oparta jest właśnie na szkielecie wykonanym ze stali. Do tych elementów należą oczywiście nie tylko same części nośne, ale również i zbrojenia, dzięki którym cały obiekt jest wykonany bardzo solidnie.

Rodzaje konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe stosowane w budownictwie możemy podzielić na kilka rodzajów, do których należą:

 • Konstrukcje szkieletowo-prętowe - Jest to typ konstrukcji stalowej, której wykonanie opiera się na szkieletach prętowych płaskich i przestrzennych wspomaganych w późniejszej części poprzez obudowanie ich blachą. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane przy budowie obiektów magazynowych.
 • Konstrukcje cięgnowe (prętowo-cięgnowe) - Tego rodzaju konstrukcja charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wytrzymałością, dzięki czemu można ją stosować na przykład przy budowie mostów wiszących lub też innych obiektów wymagających bardzo dużej rozpiętości.
 • Konstrukcje powierzchniowe (powłokowe) - Są to konstrukcje stalowe, których główny fundament oparty jest na podstawie owego obiektu. Wśród konstrukcji typowych dla tego rozwiązania wymienić możemy między innymi zbiorniki na materiały sypkie bądź płynne.

Jakie obiekty powstają przy użyciu konstrukcji stalowych?

Jak już wspomnieliśmy, konstrukcja stalowa może być wykorzystana jako element główny różnych typów obiektów. Wśród najbardziej znanych tego typu obiektów wyróżnić możemy między innymi:

 • Lotniska.
 • Zbiorniki w zakładach przemysłowych.
 • Obiekty rolnicze (np. stodoły).
 • Hale magazynowe.
 • Obiekty przemysłowe.
 • Obiekty handlowe (np. hipermarkety).
 • Hale sportowe.
 • Wiaty przystankowe.

W jaki sposób zbudować obiekt z konstrukcji stalowej?

Obiekty oparte na konstrukcji stalowej najczęściej powstają w formie całościowej lub też z poszczególnych prefabrykowanych jej elementów. Bardzo dobrym rozwiązaniem w kwestii budowy takowego obiektu będzie skorzystanie z usług firmy PHU Wasz-Mar, której pracownicy posiadają bardzo bogate doświadczenie z zakresu projektowania, tworzenia oraz montażu konstrukcji stalowych.

Opracowanie:

PHU Wasz-Mar Mariusz Waszewski

Huta Chodecka 17

Podziel się