Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje filtrów hydraulicznych?

Jakie są rodzaje filtrów hydraulicznych?

Każda maszyna działająca w systemach hydraulicznych poddawana jest wysokiej eksploatacji. Z tego względu bardzo istotną kwestią jest odpowiedni stan i właściwości cieczy roboczej, która odpowiada za utrzymanie urządzenia w ruchu. Żeby utrzymać oleje hydrauliczne w dobrej kondycji, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego filtra. Przekonajmy się, jakie są ich poszczególne rodzaje oraz przeznaczenie.

Rola filtra w systemach hydraulicznych

Każda ciecz robocza w maszynach hydraulicznych jest narażona na pewnego rodzaju zanieczyszczenia. W dużym uproszczeniu filtry hydrauliczne mają za zadanie je wyłapywać i usuwać z układu. Czasem stosowane są także oleje z dodatkiem detergentów. Wówczas zadaniem filtra jest także oddzielanie starzejącej się partii substancji, pozostawiają tylko tę część, która jest zdolna do efektywnej pracy. W zależności od wymagań i typu urządzenia stosowane są różne rodzaje filtrów.

Rodzaje filtrów hydraulicznych

Klasyfikacja filtrów hydraulicznych uwzględnia miejsce ich instalacji oraz rolę, jaką wykonują w układzie. W hydraulice siłowej podstawowym kryterium podziału jest ich przeznaczenie. Wyróżniamy zatem filtry hydrauliczne ochronne oraz robocze. Pierwszy z wymienionych typów ma za zadanie ochronę szczególnie newralgicznych miejsc w instalacji przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczenia cieczy, na przykład w czasie awarii. Filtry robocze utrzymują wymaganą klasę czystości cieczy roboczej w całej instalacji, zapobiegając w ten sposób powstaniu awarii. Każdy niezbędny filtr zostanie nam dostarczony przez firmę BlobTech Marcin Opała, zachowując przy tym najwyższe standardy jakości. Przejdźmy teraz do bardziej ścisłego podziału, który przedstawia się następująco:

  • Filtry ssawne - znajdują się na przewodzie ssawnym, chronią wszystkie elementy układu hydraulicznego, a zwłaszcza pompę. Wyróżniamy tu filtry z obudową i bez obudowy.
  • Filtry powrotne - stanowią ostatni element obwodu i zatrzymują wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia stałe.
  • Filtry wysokociśnieniowe - stosowane są przede wszystkim w agregatach hydraulicznych, maszynach budowlanych i maszynach rolniczych. Łączą linie wysokiego ciśnienia w układzie i chronią poszczególne elementy.
  • Filtry zlewowe - umieszczane zwykle na zbiorniku, należą do filtrów niskociśnieniowych i cechują się bardzo dużą dokładnością filtracji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas