Artykuł sponsorowany Jakie są najczęstsze przyczyny awarii podgrzewacza wody?

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii podgrzewacza wody?

Instalacja grzewcza pełni bardzo ważną funkcję w każdym budynku. Jej poszczególne elementy ulegają jednak różnego rodzaju awariom, które mogą mieć uciążliwe skutki. Mowa tu przykładowo o usterkach bojlera, który służy do podgrzewania wody użytkowej. Zastanówmy się zatem, jakie są najczęstsze przyczyny awarii tego urządzenia. 

Kamień na elemencie grzejnym

Po kilku latach użytkowania często zdarza się, że zauważamy spadek efektywności podgrzewacza. Przyczyną może być kamień na powierzchni elementu grzejnego. Tworzy się on za sprawą niskiej jakości wody. Kamień możemy usunąć samodzielnie – w tym celu należy odłączyć urządzenie od zasilania, spuścić wodę i zdemontować obudowę. Wówczas możemy wyjąć element grzejny i wyczyścić grzałkę za pomocą specjalnych środków lub wody z dodatkiem odpowiedniego kwasu. Kamienia jesteśmy w stanie pozbyć się, stosując drobnoziarnisty papier ścierny. W przypadku, gdy nie uda nam się usunąć kamienia z grzałki, bardzo prawdopodobne jest, że będziemy musieli wymienić ten element na nowy. 

Brak napięcia w gniazdku

Problem z działaniem podgrzewacza nie musi być związany z funkcjonowaniem poszczególnych elementów instalacji grzewczej. Wina czasem leży po stronie instalacji elektrycznej i wówczas utrudnione jest korzystanie również z innych urządzeń. Jeśli bierzemy pod uwagę taką możliwość, spróbujmy przypiąć bojler do innego gniazdka. Działanie ocenimy wtedy na podstawie diod na głównym panelu. 

Awaria termostatu

W sytuacji, gdy bojler nie podgrzewa wody lub nagrzewa się za bardzo, powodem może być nieprawidłowe działanie termostatu. Możemy to zweryfikować za pomocą specjalnego testera. Istnieje również sposób sprawdzenia tego z zastosowaniem zapalniczki. Musimy zdemontować termostat, nacisnąć znajdujący się tam przycisk i podgrzać styk termostatu. Jeżeli przycisk po czasie zostanie ponownie wybity, to termostat działa prawidłowo. Jeżeli nie, konieczna będzie naprawa tego elementu instalacji grzewczej. 

Gdzie szukać pomocy?

Niektóre usterki podgrzewacza wody jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie. Jeżeli jednak nie posiadamy wiedzy na ten temat ani specjalistycznego sprzętu bądź awaria jest poważniejsza, warto skorzystać z fachowej pomocy. Serwis Urządzeń Grzewczych Mariana Rycaja świadczy kompleksowe usługi z zakresu napraw i wykonawstwa instalacji grzewczych. Specjaliści zadbają o prawidłowe funkcjonowanie każdego urządzenia. O jakości oferowanych usług świadczą nie tylko liczne certyfikaty i wysokie kwalifikacje, ale także lata doświadczenia w branży. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter