Materiał Partnera Jakie materiały można spieniężyć na skupach złomu?

Jakie materiały można spieniężyć na skupach złomu?

Większości z nas zbieranie złomu nie kojarzy się pozytywnie. Ciężko jednak zaprzeczyć, że jest to działanie, które ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko. Nie tylko oczyszczamy je w ten sposób z zalegających wszędzie odpadów, ale też- dzięki recyklingowi wybranych surowców- chronimy naturalne zasoby ziemi przez nadmierną eksploatacją. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niektóre stare przedmioty, które zalegają np. w garażu można z powodzeniem oddać do skupu złomu. Co warto sprzedać?

Metale kolorowe

Metalami kolorowymi nazywa się wszystkie metale, które w swoim składzie nie posiadają żelaza. Są one powszechnie stosowane w naszym otoczeniu- wykonuje się z nich opakowania do żywności ( folia aluminiowa), a także części do sprzętów elektronicznych, różnych maszyn i urządzeń. Jednym z najczęściej stosowanych metali kolorowych jest miedź. Znajdziemy ją np. w kablach. Miedź jest bardzo cenionym przez skupy złomu surowcem, dlatego też za kilogram tego metalu oferowane są atrakcyjne ceny. Jednak to nie jedyny surowiec, który możemy spieniężyć. Jak informuje specjalista z firmy Karolmet – w wielu punktach z powodzeniem sprzedamy również cynę, ołów, aluminium, brąz czy mosiądz. Cynę znajdziemy w wielu częściach samochodowych i elektronicznych. Materiał ten doskonale przewodzi prąd i jest odporny na korozję. Ma on srebrzystą barwę z lekko niebieską poświatą. Z mosiądzu wykonywane są często dekoracje do domu- świeczniki, figury czy ozdobne misy. Metal ten ma pomarańczowo- złotą barwę, która ciemnieje wraz z upływem czasu. Do skupu złomu często oddawane są także puszki po napojach. Tworzy je się z aluminium, które jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów wtórnych. Można je ponownie przetworzyć np. na obręcze kół w samochodach.

Makulatura

Surowcem wtórnym przyjmowanym w skupach złomu jest także papier. Wbrew pozorom cena za kilogram makulatury może nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Zamiast więc wyrzucać stare książki, czasopisma, niepotrzebne katalogi czy zużyte kartony na śmietnik, warto spieniężyć je w wybranym punkcie. Warto zaznaczyć, że działanie tego typu jest niezmiernie ważne dla środowiska. Decydując się na takie rozwiązanie, chronimy kolejne drzewa przed niepotrzebną wycinką.

Pamiętajmy, by do skupów złomu oddawać jedynie te przedmioty, które stanowią naszą własność. Wiele osób – próbując zarobić parę złotych- przyczynia się do niszczenia infrastruktury miejskiej i drogowej, co jest surowo zakazane przez prawo. Rzetelne i legalnie działające punkty nie przyjmą do skupu materiałów, co do których będą miały wątpliwości, jeżeli chodzi o miejsce pochodzenia.

Opracowanie:

Podziel się