Artykuł sponsorowany Jakie materiały można malować proszkowo?

Jakie materiały można malować proszkowo?

Lakierowanie proszkowe, nazywane inaczej malowaniem na sucho, to ekologiczne malowanie bez użycia wody, które cieszy się niesłabnącą popularnością od kilkunastu lat. Powłoka polakierowana proszkowo jest jednorodna, równa i trwała. Odpowiedź na pytanie, jakie materiały możemy malować proszkowo, łatwo znaleźć, przyglądając się całemu procesowi malowania na sucho. Opowiemy więc o trzech etapach malowania na sucho i sprawdzimy, co najczęściej lakierujemy tą techniką.

Trójetapowy proces malowania na sucho

Przejdźmy od razu do rzeczy: pierwszym etapem całego procesu malowania proszkowego jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Jeśli jest to konieczne, usuwamy stare powłoki lakiernicze lub rdzę; usuwamy tłuszcze i pyły. Kolejny etap, po drobiazgowej kontroli przygotowanej powierzchni, to już właściwe lakierowanie proszkowe, które polega na nakładaniu naładowanych elektrostatycznie cząstek żywicy poliestrowej albo żywicy epoksydowej na uziemiony element. Odbywa się to w specjalnej kabinie z użyciem fachowych pistoletów. Etap finalny malowania proszkowego to utwardzanie, czyli polimeryzacja, która następuje w temperaturze około 200 st. C. Nie będziemy przedstawiać encyklopedycznej definicji polimeryzacji, ale postaramy się obrazowo opowiedzieć, o co w niej chodzi: pod wpływem wysokiej temperatury naniesiona farba proszkowa topi się, przyjmuje płynną konsystencję, żeluje i ulega reakcji chemicznej, która powoduje utwardzenie całości.

Malowanie proszkowe metali i stopów

Z powyższego opisu procesu malowania na sucho wyłapujemy dwie istotne rzeczy: malowany element musi mieć odpowiednie właściwości przewodzące i być odpornym na wysoką temperaturę. Lakierowanie proszkowe dotyczy więc przede wszystkim metali i ich stopów, głównie stali, czyli stopu żelaza z węglem. Jak mówią nam przedstawiciele lakierni proszkowej z Warszawy, firmy Mera Metalmalowanie proszkowe jest wykorzystywane do zabezpieczania i nadawania barw przeróżnych elementów o różnych gabarytach. To potężne, pospawane już w całość części bram lub ogrodzeń, stalowe profile do masywnych konstrukcji, czy karoserie samochodowe, ale też znacznie mniejsze rzeczy. Ogrodnicze akcesoria, przyrządy sportowe, ramy rowerowe, części grzejników, maszyn, samochodowe felgi itd. Malowanie proszkowe jest uniwersalne i jak wspomnieliśmy we wstępie, zaletą jest jednolitość powstałej powierzchni – jest równa, bez przebarwień, ubytków, jest też trwała i wytrzymała, oczywiście pod warunkiem, że jest wykonana odpowiednio dobranymi farbami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas