Artykuł sponsorowany Jaką gumę wybrać na uszczelki kwasoodporne?

Jaką gumę wybrać na uszczelki kwasoodporne?

Dobre uszczelnienie musi być dopasowane nie tylko pod kątem rozmiaru oraz kształtu, ale także właściwości. Te muszą z kolei odpowiadać czynnikom środowiskowym, w jakich wyrób zostanie zastosowany. Nie wszystkie rodzaje gum są bowiem odporne na te same substancje czy też temperatury. Jak zatem dobrać trwałe uszczelnienie, jeśli ma mieć ono kontakt z kwasami?

Najpopularniejsze rodzaje gum technicznych

Różne gałęzie przemysłu nie mogłyby się obyć bez wykorzystania odmiennych materiałów uszczelniających. Najczęściej są one wykonywane z mieszanek gumowych w procesie wulkanizacji, a najważniejsze z nich to SBR, NBR oraz EPDM. Ze względu na inny skład chemiczny, mają one także niejednakowe właściwości. Łączy je jednak trwałość pod kątem fizycznym i chemicznym. Wybierając zatem konkretny materiał na uszczelki, między innymi z oferty sklepu internetowego Guma Point, trzeba zwrócić uwagę odporność danego typu gumy na poszczególne substancje, a także, w jakim przedziale temperatur zachowuje swoje atrybuty. Przedstawia się to następująco:

  • NBR – odporna na smary, oleje silnikowe, propan, butan, płyny hydrauliczne, alkohole oraz temperatury do 100 stopni Celsjusza;

  • EPDM – obojętne są dla niej kwasy oraz estry, a ponadto zachowuje swoje właściwości do 130 stopni Celsjusza;

  • SBR – nie szkodzą jej zasady, alkohole, a także kwasy i mogą być stosowane w temperaturach dochodzących do 80 stopni Celsjusza.

Do produkcji uszczelek kwasoodpornych najlepiej wybierać zatem elastomery EPDM. Poza wymienionymi wyżej substancjami są one także wytrzymałe na parę wodną, tlen, ozon, promieniowanie ultrafioletowe czy starzenie cieplne. Nie są także podatne na odkształcenia bądź uszkodzenia w wyniku tarcia.

Sposób produkcji i zastosowanie uszczelnień EPDM

Produkty tego rodzaju najczęściej powstają w procesie wytłaczania lub wtryskiwania. Uzyskuje się je także dzięki zaprasowywaniu w formach wulkanizacyjnych bądź po prostu wycina z płyt gumowych EPDM. Dzięki tym metodom można uzyskać uszczelki o różnych kształtach oraz wielkościach, na przykład w postaci klasycznych o-ringów czy też sznurów. Co więcej, w niektórych przypadkach wykorzystuje się także po prostu wspomniane płyty. Uszczelnienia z elastomeru EPDM znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym czy też przy produkcji stolarki otworowej bądź pralek automatycznych. Guma EPDM bardzo często sprawdza się podczas tworzenia hydroizolacji dachów oraz tarasów. Tworzywo to idealnie nadaje się w szczególności do produkcji uszczelek, które pracują w statycznym środowisku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas