Materiał Partnera Jak zbudowany jest nóż tokarski?

Jak zbudowany jest nóż tokarski?

W przypadku obróbki metalu poprzez toczenie, pojawienie się sterowanych komputerowo maszyn CNC, kompletnie zrewolucjonizowało rynek usług. I choć za doskonałą precyzję odpowiadania w tym przypadku mikroprocesor, to nie zmienia to faktu, iż wciąż najważniejszym elementem urządzenia jest nóż tokarski. Jak zatem zbudowany jest ten element i co bezpośrednio decyduje o jego wytrzymałości?

Konstrukcja nożna tokarskiego


Noże tokarskie zostały zakwalifikowane do jednoostrzowych narzędzi skrawających i wykorzystywane są przede wszystkim podczas obróbki toczeniem. Zbudowane są z dwóch zasadniczych elementów. Mowa tutaj oczywiście o części roboczej oraz chwytowej. Budowa tej pierwszej, choć może nie wskazuje na to sam rozmiar ostrza, jest bardzo skomplikowana. Dlaczego? Pomimo bardzo często niewielkich rozmiarów ostrze tokarskie składa się m.in. z powierzchni natarcia, powierzchni przyłożenia, krawędzi skrawającej, ostrza zasadniczego oraz tzw. naroża, czyli miejsca przecięcia się krawędzi skrawającej głównej z krawędzią natarcia.

Jeżeli zaś chodzi o cześć chwytową, to jej zasadniczym funkcję stanowi solidne zamocowanie w imaku tokarki. Nóż tokarski jako element maszyny CNC, w sposób stały poddawany jest ogromnym obciążeniom. Wbrew pozorom największego zagrożenia nie stanowią tutaj obciążenia natury mechanicznej. Znacznie częściej do jego zużycia przyczynia się wysoka temperatura. Z jakiego zatem materiału powinien być wykonany?

Czym jest węglik spiekany?


To materiał, który przez wielu znawców, uważany jest za najnowocześniejsze i jednocześnie najwytrzymalsze rozwiązanie, stosowane w branży narzędziowej. Materiał ten pozyskuje się przy wykorzystaniu metalurgii proszkowej z metali takich jak przede wszystkim tytan i wolfram, choć w niektórych przypadkach spotkać można się z tantalem, niobem, cyrkonem oraz chromem. Rozdrobione węgliki poddawane są sprasowaniu i działaniu wysokiego ciśnienia. Jako spoiwo, wykorzystuje się kobalt. Sprawia to, iż elementy wykonywane z węglików charakteryzują się ogromną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a ich właściwości nie ulegają zmianom nawet przy działaniu temperatury wahającej się od 800 do nawet 850 stopni Celsjusza. Doskonale zaprojektowany nóż tokarski stanowi najważniejszy element skrawarki CNC.

Niemniej jednak sam ten fakt nie gwarantuje jeszcze optymalnych rezultatów. Aby osiągnąć zamierzone cele, maszyna musi zostać w odpowiedni sposób zaprogramowana, co wymaga nie tylko przeprowadzenia rzetelnej rozmowy, ale czasami także stworzenia partii próbnej. Tak kompleksową obsługę mogą zapewnić jedynie najlepsi wykonawcy, do których zdecydowanie zalicza się Zakład Obróbki Mechanicznej Trzpis. Doświadczenie kadry pracowniczej oraz nowoczesny park maszynowy pozwalają na sprawne wykonanie każdego zadania, a nawiązanie stałej współpracy stanowi najlepszą gwarancję indywidualnego podejścia oraz atrakcyjnych warunków cenowych.

Opracowanie:

Podziel się