Materiał Partnera Jak wygląda praca operatora maszyn CNC?

Jak wygląda praca operatora maszyn CNC?

Obróbka skrawaniem to zbiór technologii, które powszechnie wykorzystywane są do wytwarzania ogromnego wachlarza obiektów – wycinania ich z danego tworzywa, frezowania, toczenia, wiercenia… W dzisiejszych czasach na skalę przemysłową czynności te wykonuje się przy pomocy zaawansowanych maszyn CNC, które choć większość czynności wykonują samodzielnie, to wciąż muszą być obsługiwane przez operatora.

CNC – co to znaczy?

Skrót CNC pochodzi od terminu Computerized Numerical Control, czyli „komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”. Zwykle używany jest on w odniesieniu do obrabiarek wyposażonych w mikrokomputer, który po wprowadzeniu odpowiedniego programu steruje urządzeniem w taki sposób, by wykonać określoną instrukcję – na przykład wycina dany kształt z blachy. Maszyny CNC odznaczają się bardzo wysoką precyzją i szybkością, a raz zaprogramowaną instrukcję mogą powtarzać potencjalnie nieskończoną ilość razy. Dlatego też są stosowane w seryjnej produkcji różnego rodzaju części dla przemysłu.

Czym zajmuje się operator CNC?

Skoro obrabiarka CNC wykonuje cała pracę właściwie sama, na czym polega zadanie jej operatora?

- Operator CNC jest osobą, która przede wszystkim dba o to, by cały proces obróbki danego materiału zachodził prawidłowo – mówi przedstawiciel firmy AdmotDo jej obowiązków należy między innymi kontrolowanie jakości obróbki i bieżącej pracy maszyn, ustawianie i mocowanie narzędzi niezbędnych do wykonania danego zadania, a także dbanie o stan techniczny obrabiarek. Niekiedy operator odpowiedzialny jest również za programowanie maszyn.

Jak zostać operatorem CNC?

Rosnący udział maszyn CNC w produkcji elementów z różnych tworzyw powoduje, że popyt na operatorów tych urządzeń również rośnie – stąd duże zainteresowanie tego typu stanowiskami. Należy pamiętać, że nie każdy może pracować w tym zawodzie. Aby zostać operatorem maszyn CNC należy przede wszystkim ukończyć specjalny kurs. Na udział w kursie  zazwyczaj decydują się osoby, które posiadają odpowiednie wykształcenie kierunkowe (np. po studiach lub szkołach technicznych) lub pracują w branży technicznej i poprzez takie szkolenie poszerzają swoje kwalifikacje. Idealny kandydat na operatora CNC powinien posiadać pewną wiedzę techniczną i sprawność manualną oraz zdolności matematyczne. Kluczowymi cechami są ponadto wysoka dokładność w wykonywanych zadaniach, oko do detali oraz odpowiedzialność za powierzone zadanie – różnego rodzaju niedoróbki oraz spadek jakości produkcji mogą przyczynić się do poważnych strat finansowych.

Podziel się