Artykuł sponsorowany Jak wygląda obróbka metali?

Jak wygląda obróbka metali?

Obróbka metali, to proces, który dzięki użyciu nowoczesnych maszyn i metod jest niezwykle precyzyjny oraz daje wiele możliwości zarówno przedsiębiorcom, jak i podmiotom prywatnym, które z niego korzystają. W ostatnich latach coraz większe możliwości zapewnia przede wszystkim zastosowanie maszyn CNC (ang. Computer Numerical Control), które jak wskazuje anglojęzyczna nazwa, są sterowane za pomocą komputera. Jak wygląda obróbka przy ich użyciu?

Jeden materiał, wiele możliwości

Pierwszym odkrytym przez ludzkość sposobem w jaki radzono sobie z metalem było ciepło. Użycie wysokiej temperatury i procedury zwanej obróbką cieplną, pozwala bowiem na nadanie temu materiałowi plastyczności, przez co można modyfikować jego kształty oraz formę. Pozostałe metody, które zyskały na znaczeniu wraz z rozwojem technologii oraz poznawaniem specyficznych właściwości konkretnych kruszców, obejmowały także: skrawanie, obróbkę plastyczną, chemiczną oraz cieplno-chemiczną. Współcześnie każda z nich wiąże się z zastosowaniem specyficznych narzędzi oraz urządzeń, które przyspieszają te procesy.

Atuty obróbki metali na maszynach CNC

Urządzenia CNC otworzyły nowy rozdział w dziedzinie obróbki metali. Głównym celem zastosowania tego typu maszyn jest podniesienie wydajności produkcyjnej, uzyskanie wysokiej jakości wytworzonych elementów, a także redukcja kosztów i skrócenie czasu produkcji. Jest to niezwykle istotne przede wszystkim w branżach nastawionych na produkcję masową, wymagających wysokiej precyzji wykonania oraz powtarzalności formy uzyskanych elementów (inżynieria, przemysł lotniczy i drogowy, przemysł energetyczny i stoczniowy). To właśnie one w dużej mierze opierają się na użytkowaniu maszyn CNC, a inwestycja w takie urządzenia zwraca się niezwykle szybko dzięki skalowaniu działalności.

Profesjonalizacja

Jednym z podmiotów zajmujących się specjalistyczną obróbką przy użyciu maszyn CNC, jest przedsiębiorstwo Szlifmet z Rudy Śląskiej. Według jej właściciela, precyzyjna obróbka prowadzona przez zewnętrzne firmy daje szansę także mniejszym przedsiębiorstwom, które z tego typu usług korzystają okazyjnie i nie są w stanie zakupić na własny koszt maszyn CNC. Dwa główne obszary w jakich można działać przy przetwarzaniu metali, to frezowanie oraz toczenie. Frezowanie polega na obróbce przy użyciu skrawania, które pozwala na nadanie przedmiotom odpowiedniego kształtu. W przypadku metalu, można za pośrednictwem tego sposobu modulować formy, nawet do najmniejszych rozmiarów, jednak wymaga to odpowiedniej precyzji, jakiej możemy oczekiwać tylko w przypadku profesjonalnych maszyn. Toczenie natomiast, szczególnie na maszynach CNC, daje możliwość dokładnego obrabiania powierzchni przyjmujących formę brył obrotowych. Są to usługi po jakie często zgłaszają się do Szlifmet mniejsze firmy, potrzebujące modeli oraz wzorników do tworzonych przez siebie produktów.

Maszyny CNC zmieniły oblicze wielu największych branż, mogą jednak sprawdzać się także w przypadku mniejszych firm. Warto korzystać z możliwości jakie dają, gdyż są one niemalże nieograniczone.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas