Artykuł sponsorowany Jak wybrać zlew gastronomiczny do kuchni w restauracji?

Jak wybrać zlew gastronomiczny do kuchni w restauracji?

Wyposażenie kuchni stanowi duże wyzwanie nie tylko dla początkujących restauratorów. Właściwy dobór mebli powinien uwzględniać przede wszystkim powierzchnię pomieszczenia oraz rodzaj serwowanych dań. W żadnym punkcie gastronomicznym nie może zabraknąć jednak zlewu. Producenci oferują obecnie różne modele wykonywane z odmiennych materiałów. Podczas zakupu należy jednak uwzględnić przede wszystkim wytyczne HACCP.

Wielkość zlewu

To podstawowe kryterium, którym należy się kierować podczas wyboru właściwego modelu. W ofercie rynkowej dostępne są z reguły zlewy jedno- lub dwukomorowe. Decyzja o zakupie powinna uwzględniać przede wszystkim to, czy w lokalu znajduje się zmywarka. Jeśli tak, to tego rodzaju armatura gastronomiczna będzie wykorzystywana w dużej mierze jedynie do mycia owoców, warzyw, mięs oraz pojedynczych elementów wyposażenia, które nie mogą być umieszczone w zmywarce. W tej sytuacji lepiej postawić na typ jednokomorowy z ociekaczem, który sprawdzi się również w niewielkich lokalach i popularnych food truckach. W przeciwnym razie lepiej zainwestować w wygodniejsze rozwiązanie, czyli zlew gastronomiczny z dwoma komorami, które umożliwia sprawne zmywanie dużych ilości naczyń.

Konstrukcja mebla

Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na samą konstrukcję mebla. Najczęściej są one produkowane w formie gotowych stołów z zamontowaną już komorą bądź dwiema. Na dole może znajdować się wygodna półka na detergenty lub szafka z przesuwnymi drzwiami, zakrywającymi syfon. Najważniejsze, aby można było swobodnie regulować wysokość blatu, a rozmiar odpływu był odpowiedni do standardowych wymiarów syfonów. Niektóre z modeli są wyposażone również w uchwyty do montażu podajników na mydło lub płyn do mycia naczyń. Warto rozważyć taką opcję, ponieważ znacznie ułatwia wykonywanie kuchennych obowiązków, gdzie liczy się przede wszystkim czas. Ponadto należy zwrócić uwagę na szerokość rantu wokół komory. Im będzie on szerszy, tym mniejsze ryzyko zachlapania ścian oraz podłogi.

Wykonanie zlewu

Jak wszystkie meble gastronomiczne, tak również armatura musi być wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia i detergenty. Na rynku dostępne są zlewy wykonywane z ceramiki, kompozytu oraz stali nierdzewnej bądź kwasoodpornej. Produkcją wyposażenia z ostatniego z wymienionych zajmuje się między innymi Zakład Produkcyjno-Usługowy Stal Nierdzewna z Koszalina. Normy HACCP jasno określają, że sprzęt przeznaczony do lokali gastronomicznych musi być stworzony właśnie ze stali nierdzewnej/kwasoodpornej. Wynika to bowiem z faktu, że ta w kontakcie z żywnością nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Ponadto tego rodzaju meble są niezwykle łatwe w czyszczeniu, a utrzymanie higieny w restauracyjnej kuchni jest priorytetem. Warto również zaznaczyć, że bardzo często cechuje je modułowość, co sprawia, że można je dowolnie ze sobą łączyć i w każdym momencie zwiększać ilość wyposażenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas