Artykuł sponsorowany Jak wybrać drewno kominkowe?

Jak wybrać drewno kominkowe?

Wybór drewna do opalania w kominku to nie tylko kwestia kosztów finansowych, ale też naszego bezpieczeństwa. Niewłaściwe może bowiem doprowadzić do powstawania zwiększonej ilości szkodliwych toksyn, które będą destrukcyjne działać na nasz organizm. Jest to szczególnie ważne właśnie w okresie zimowym, gdy ze względu na niską temperaturą często zamykamy okna i ogrzewamy się właśnie ciepłem kominka. Jak wybrać odpowiednie drzewo do jego opalania?

Wilgotność drewna kominkowego

Pierwszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie drewna kominkowego, jest jego wilgotność. Ma ona wpływ na proces spalania drewna, który w przypadku drewna wysuszonego jest bardziej wydajny. Powszechnie uznaje się, że wilgotność ta powinna wahać się w granicach około 20% (im niższa tym lepiej), co jest możliwe do osiągnięcia przede wszystkim wtedy, gdy drewno jest sezonowane przez odpowiednio długi czas. Jeśli robimy to samodzielnie, okres ten powinien wynosić od minimum roku do dwóch lat, a drwa powinny być składowane w osłoniętym od deszczu i przewiewnym miejscu.

Typ drewna

Kolejny parametr obejmuje rodzaj kupowanego drewna. W przypadku opału do kominka, nie sprawdza się przede wszystkim to pochodzące z drzew iglastych, które zawierają trudną do usunięcia żywicę, która w trakcie spalania tworzy warstwę sadzy. Dlatego też do najpopularniejszych typów należą przede wszystkim gatunki takie jak dąb, buk oraz brzoza, które po wysuszeniu charakteryzują się dużą gęstością, a tym samym powolnym i niezwykle efektywnym procesem spalania. Stosuje się także lipy oraz topole, jednak te charakteryzują się mniejszą kalorycznością, choć ich niewątpliwą zaletą jest często niższa cena.

Gdzie kupić drewno kominkowe?

W przypadku chęci zakupu mamy do wyboru kilka opcji. Jeśli zależy nam na wygodzie, możemy skorzystać z usług firm takich jak przedsiębiorstwo Drewtom z Ponik w woj. śląskim, które oferuje klientom nie tylko odpowiednie gatunki drewna, które zostało odpowiednio pocięte na mniejsze, praktyczne kawałki, ale jest to także drewno odpowiednio długo sezonowane, przez co zdatne do od razu do spalania. Możemy także zakupić opał w nadleśnictwie, jednak będziemy musieli samodzielnie go ściąć, co może stanowić dodatkowy kłopot, związany z koniecznością korzystania z dodatkowych usług, w tym z transportu.

Drewno przeznaczone do kominka, aby zapewniało nam ciepło i komfort w miesiącach zimowych, powinno być odpowiednio przygotowane, w tym sezonowane przez stosowny czas. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, wygodniejszą opcją jest zakup drewna w firmach, które przed sprzedażą odpowiednio je tną i sprzedają gotowe do użycia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas