Artykuł sponsorowany Jak używać klimatyzacji, aby była bezpieczna dla zdrowia.

Jak używać klimatyzacji, aby była bezpieczna dla zdrowia.

Codzienne używanie klimatyzacji często napawa niepokojem o stan naszego zdrowia. Upatrujemy w niej przyczyn angin oraz problemów z zatokami. Faktycznie, w każdej plotce jest ziarno prawdy i klimatyzacja może negatywnie wpływać na ludzki organizm. Jeśli jednak jest prawidłowo zainstalowana i użytkowana, pomaga nam dbać o zdrowie. Dzięki niej możemy ograniczać rozprzestrzenianie się wirusów, bakterii, a także łagodzić skutki astmy i alergii.

Klimatyzacja powinna ułatwiać nam funkcjonowanie. Pomysł tworzenia sztucznego mikroklimatu w miejscach, w których przebywamy, ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu środowiska na nasze organizmy. Wysokie temperatury zwiększają nasze zmęczenie, ograniczają koncentrację. Niska wilgotność powietrza niszczy nasze drogi oddechowe, a wysoka wymusza dodatkowy wysiłek. Dzięki klimatyzacji niemal nie odczuwamy wpływu wszystkich tych czynników: jesteśmy wypoczęci, łatwiej się koncentrujemy i mamy lepszą kondycję psychofizyczną.

Kiedy klimatyzacja szkodzi.

Cały pozytywny wpływ klimatyzacji bardzo łatwo zmienić w dodatkowe obciążenie. Przede wszystkim przez nieprawidłowe użytkowanie. Klimatyzacja umożliwia nam pełne sterowanie temperaturą pomieszczenia. W upalne dni możemy utrzymywać temperaturę nawet o kilkadziesiąt stopni niższą niż temperatura otoczenia. Problem w tym, że narażamy się na szok termiczny. Nasz organizm odreagowuje, przyprawiając nas o anginę, zapalenie zatok  i nieżyty górnych dróg oddechowych. Możemy sobie podobnych przypadłości oszczędzić, ochładzając pomieszczenie do temperatury tylko o kilka stopni niższej, niż temperatura panująca na zewnątrz.

Większym błędem w użytkowaniu klimatyzacji jest ignorowanie tego, jak jest zbudowana i brak kontroli nad tym, co dzieje się w jej wnętrzu. Przewody klimatyzacyjne, filtry, a także zewnętrzne element klimatyzatorów są idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i pleśni, oraz miejscem kumulacji kurzu. Dopuszczenie do ich niekontrolowanego rozwoju powoduje, że całe ochładzane przez klimatyzator powietrze powraca do nas z towarzyszeniem wszystkich możliwych drobnoustrojów.  Osoby uczulone mogą zareagować natychmiast kaszlem, dusznościami i wysypką. Całkowicie zdrowa osoba będzie podatna na infekcje spojówek, choroby układu oddechowego oraz znaczące obniżenie samopoczucia. Tymczasem wystarczy, że klimatyzację poddamy regularnej konserwacji i czyszczeniu.

Kiedy klimatyzacja przynosi ulgę.

Rozsądne wykorzystanie możliwości klimatyzacji w połączeniu z dbałością o jej stan techniczny pozwala na zachowanie jej pozytywnej funkcjonalności. Profesjonalne serwisowanie instalacji, jakie oferuje Klimar,  polega w dużej mierze na jej oczyszczeniu z zalegającej pleśni i kurzu. Aby nasze organizmy nie miały do czynienia z ich obciążającymi dawkami, wystarczy, że dwa razy w roku poddamy klimatyzację konserwacji. W naszej strefie klimatycznej jej przeprowadzenie polecane jest wiosną oraz jesienią.

Podstawowa konserwacja skutecznie ograniczy obecność alergenów w powietrzu docierającym do nas z klimatyzatorów i umożliwi bieżące naprawy instalacji. Wykonuje się je, mając na względzie ograniczenie awaryjności klimatyzacji, ale ten cel pomaga utrzymywać stałą wilgotność powietrza na poziomie około 40%. Tylko działająca bez zakłóceń klimatyzacja jest w stanie ten poziom wilgotności powietrza osiągnąć, a jest to najlepszy poziom nawilżenia dla osób z alergiami oddechowymi oraz astmą.

Podczas serwisu można instalację klimatyzacyjną zabezpieczyć w sposób dostosowany do problemów zdrowotnych wybranej grupy użytkowników. Astmatycy oraz uczuleni na kurz będą się lepiej czuli w pomieszczeniu klimatyzowanym przy wykorzystaniu odpowiednich filtrów. Do czyszczenia elementów instalacji można stosować środki o dodatkowym działaniu przeciwgrzybicznym, bakteriobójczym oraz wirusobójczym.  Ich użycie powoduje mniejsze namnażanie się drobnoustrojów oraz utrudnia im warunki bytowe w przewodach klimatyzacyjnych. Dzięki temu człowiek jest mniej narażony na ich negatywny wpływ nawet przez kilka miesięcy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas