Artykuł sponsorowany Jak przebiega proces zgrzewania blach?

Jak przebiega proces zgrzewania blach?

Zgrzewanie blach polega na trwałym łączeniu materiału poprzez rozgrzanie stykających się powierzchni, które po przejściu w stan plastyczny są dociskane. Istnieje wiele technologii zgrzewania, a w przypadku metali najczęściej stosuje się technikę elektryczną oporową, czyli rezystencyjną. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, na czym polega wspomniana metoda zgrzewania blach.

Etapy rezystencyjnego zgrzewania metalu

Na samym początku procesu łączone elementy zostają poddane sile docisku elektrod. Na powierzchni styku modułów rozpoczyna się wydzielanie ciepła na skutek oddziaływania prądu elektrycznego o dużym natężeniu. Powierzchnie mogą być rozgrzewane punktowo, liniowo lub krawędziowo. W miejscu styku tworzy się strefa roztopionego i uplastycznionego materiału, którą określa się mianem jądra zgrzejnego.

W kolejnym etapie następuje wzrost ilości wydzielanego ciepła a tym samym rozrost jądra zgrzejnego. Sam proces jest projektowany w taki sposób, aby wielkość strefy plastycznej mogła zapewnić trwałe łączenie. Gdy metal jest wystarczająco dobrze rozgrzany, miejsce styku poddawane jest dociskającej sile, która powoduje odkształcenia zgrzewanych powierzchni. Deformacje elementów to typowy efekt uboczny procesu.

W ostatniej fazie zgrzewania blach odłączany jest dopływ prądu elektrycznego – jest to moment, w którym jądro zgrzejne osiąga optymalną dla trwałości połączenia wielkość. Następnie zgrzeina krzepnie pod wpływem docisku elektrod, dzięki czemu możliwe jest trwałe połączenie spajanych elementów.

Co warto wiedzieć o zgrzewaniu blach?

Proces zgrzewania rezystencyjnego odbywa się za pośrednictwem urządzenia nazywanego zgrzewarką punktową. Dostawcą maszyn i urządzeń o zróżnicowanym stopniu zaawansowania technologicznego jest przedsiębiorstwo JAZON — firma zapewnia wsparcie techniczne oraz usługi serwisowe.

Podsumowując, zgrzewanie rezystencyjne polega na wykorzystaniu ciepła, jakie wydziela się na skutek przepływu prądu poprzez łączone materiały. Poszczególne elementy podłączane są do obwodu wtórnego transformatora zgrzewarki, w wyniku czego możliwe jest silne i miejscowe rozgrzanie powierzchni.

Istotne dla całego procesu są zgrzewane powierzchnie. Aby łącznie było trwałe, poszczególne elementy muszą być płaskie i równoległe względem siebie. Średnica zgrzeiny zależna jest od grubości blach, przy czym zgrzein może być kilka. Wówczas grupuje się je w dwóch lub więcej rzędach przy pomocy podziałek. Co ważne, zgrzewając blachy o różnej grubości, cieńsza powinna znaleźć się na górze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas