Artykuł sponsorowany Jak przebiega proces walcowania blach?

Jak przebiega proces walcowania blach?

Blachy ze stopów miedzi wytwarzane są w procesie walcowania na gorąco lub na zimno. Dobór technologii wytwarzania uzależniony jest od szeregu czynników takich jak własności powierzchni, właściwości mechaniczne czy wymiary blach. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej kolejnym etapom wytwarzania blach od strony technicznej od samego procesu odlewania odlewu.

Etapy wytwarzania blach od podstaw

Wytwarzanie blach rozpoczyna się od procesu odlewania odlewu półciągłego w postaci wlewka i ciągłego po obróbce w postaci frezówki. Wytwarzanie blach po gorącym walcowaniu polega w głównej mierze na wygrzewaniu i przewalcowaniu wlewka na gotowy wymiar. W przypadku walcowania na zimno frezówkę wprowadza się w szczelinę między walcami obracającymi się w dwóch przeciwnych kierunkach w celu zredukowania grubości. Blacha w kolejnym etapie zostaje poddana wyżarzaniu w piecu kołpakowym lub komorowym dla uzyskania struktury rekrystalizowanej niezbędnej do dalszej obróbki plastycznej. Ilość tych etapów jest uzależniona od finalnej potrzeby uzyskania grubości oraz stanu utwardzenia.

Walcowanie na gorąco

Walcowanie na gorąco polega na nagrzaniu wlewka w zakresie temperatur 700-1100 st. C w zależności od gatunku. W wyniku nagrzania metal staje się bardziej plastyczny i podatniejszy na odkształcenia. Następnie wlewek poddaje się walcowaniu w celu zmniejszenia jego grubości na rzecz długości lub szerokości. Metoda pozwala na uzyskanie grubości w granicach 7-100 mm. Po osiągnięciu oczekiwanego wymiaru blachę pozostawia się do wystygnięcia. Następnie w zależności od specyfikacji technicznej blachę poddaje się trawieniu, trawieniu i szlifowaniu i cięciu na nożycy gilotynowej lub pile tarczowej. Jak mówi specjalista z Walcowni Metali Nieżelaznych Łabędy: blachy walcowane na gorąco ze stopów miedzi często są używane na części maszyn, wymienniki ciepła oraz w przemyśle stoczniowym.

Walcowanie blach na zimno

W przypadku walcowania na zimno można uzyskać wyrób w postaci zarówno blach, jak i taśm. Wykorzystywanie odlewu ciągłego w postaci frezówki, której początkowa grubość pozwala na ominięcie procesu walcowania na gorąco. Metal jest poddany kilku etapom walcowania na zimno z międzyoperacyjnym wyżarzaniem rekrystalizującym. Dzięki temu zyskuje się wymagane grubości oraz stany utwardzenia, którego charakteryzują takie własności jak twardość, wytrzymałość na rozciąganie i wydłużenie. Metoda walcowania na zimno pozwala uzyskać blachy czy taśmy o bardzo małej grubości nawet 0,1 mm, o powierzchni gładkiej, błyszczącej bez rys czy plam. Taśmy cięte są na nożycy krążkowej, z kolei blachy są dodatkowo prostowane i cięte na nożycy gilotynowej.

Podsumowując, walcowanie składa się z szeregu skomplikowanych procesów technologicznych, które stanową know-how WMNŁ. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku, procesy te są wciąż udoskonalane, w wyniku czego uzyskuje się coraz lepszą jakość powierzchni oraz tolerancje wymiarowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas