Artykuł sponsorowany Jak przebiega proces regeneracji turbosprężarki?

Jak przebiega proces regeneracji turbosprężarki?

Turbosprężarka to jedno z najważniejszych urządzeń odpowiedzialnych za doładowanie i zwiększenie mocy pojazdu w pojazdach z silnikiem diesla. Mimo że zasada jej działania nie jest skomplikowana, to budowa turbiny do najprostszych nie należy. Ta część samochodu złożona jest z wielu elementów, które muszą być precyzyjnie wykonane oraz zamontowane. Z tego też względu wszelkie uszkodzenia turbosprężarki są trudne do naprawienia, a proces regeneracji nie należy do prostych czynności. Jak zatem przebiega regeneracja turbosprężarki?

Demontaż turbiny

Regeneracja turbosprężarki rozpoczyna się od wyjęcia jej z pojazdu. Czynność ta jest najłatwiejsza w całym procesie naprawczym. Jednak ze względu na możliwe problemy, większość kierowców decyduje się pozostawienie tego zadania fachowcom. Specjalistów od naprawy i regeneracji turbin znajdziemy w warsztacie samochodowym Barpol z Borowej w województwie dolnośląskim. Po wymontowaniu turbosprężarki przychodzi pora na rozłożenie jej na elementy pierwsze. To trudna czynność, ponieważ wymaga doświadczenia oraz wiedzy z zakresu motoryzacji. Niekiedy przydatne też są specjalne narzędzia. Dlaczego ta na pozór łatwa czynność w rzeczywistości jest taka trudna? Przede wszystkim ze względu na to, że mechanicy muszą zmierzyć się z zapieczonymi śrubami lub ciasno spasowanymi elementami turbiny. Nierzadko dochodzi Nawet do urwania śrub, a to oznacza dodatkowe prace.

Wyczyszczenie turbosprężarki, wymiana elementów na nowe i ich przetestowanie

Jeśli turbosprężarka jest już rozmontowana na poszczególne elementy składowe, można przejść do ich dokładnego oczyszczenia. W tym celu stosuje się myjkę ultradźwiękową lub ciśnieniową. Pozostałe zabrudzenia można usunąć poprzez piaskowanie. Dopiero potem można zająć się oceną stanu technicznego poszczególnych części turbiny. Elementy, które są w znacznym stopniu uszkodzone, zwykle się wymienia na nowe, natomiast te, które nie są w złym stanie, wystarczy odnowić lub naprawić. Dokładna analiza pozwala na znalezienie przyczyny awarii i jej usunięcie.

Po zamontowaniu nowych części do turbosprężarki oraz naprawieniu starych elementów niezbędne jest wyważenie wirnika. Czynność ta ma decydujący wpływ na trwałość turbiny po procesie regeneracji. Wirnik turbosprężarki zwykle pracuje w trudnych warunkach, o czym może świadczyć np. prędkość obrotów, które sięgają nawet kilkuset tysięcy na minutę. Z tego względu nawet najmniejsze niewyważenia mogą być przyczyną kolejnych awarii.

Złożenie turbosprężarki i zamontowanie jej w samochodzie

Jeśli wszystkie elementy turbiny są na swoim miejscu, można zająć się złożeniem turbosprężarki w cały jeden element. Ważne jest, aby czynność ta była wykonywana w pomieszczeniu czystym. Dlatego to takie istotne? Przede wszystkim ze względu na to, iż wszelkie zabrudzenia mogą przedostać się do turbiny i konieczna będzie jej ponowna naprawa. Naprawa turbosprężarki obejmuje również wymianę uszczelnień, łożysk oraz tulei. Tym samym ograniczamy wystąpienie kolejnej usterki w najbliższym czasie. Po złożeniu turbiny urządzenie trafia na wyważarkę, gdzie redukuje się masy niewyważone. Ostatnią czynnością pozostaje zamontowanie turbosprężarki w pojeździe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas