Artykuł sponsorowany Jak przebiega proces odżelaziania wody?

Jak przebiega proces odżelaziania wody?

Żelazo jest pierwiastkiem znajdującym się w wodzie, szczególnie tej pochodzącej ze studni przydomowej. Jego obecność wpływa na nieprzyjemny smak i zapach wody oraz rozwój bakterii. Żelazo powoduje również powstawanie plam na odzieży, ceramice i urządzeniach AGD. Proces odżelaziania wody, czyli jej uzdatniania, umożliwia usunięcie z niej nadmiernych ilości tego pierwiastka. Na czym polega odżelazianie wody i co warto wiedzieć o tym procesie?

Zawartość żelaza w wodzie

Zawartość żelaza w wodzie podziemnej może wahać się od śladowych ilości, po kilkadziesiąt miligramów na litr wody. Aby dowiedzieć się dokładnie, jak wysoka zawartość żelaza znajduje się w przydomowej studni, należy oddać próbkę wody do stacji epidemiologicznej lub pobliskiego laboratorium. Jeśli okaże się, że zawartość żelaza jest dość wysoka, należy zainwestować w urządzenie umożliwiające proces odżelaziania wody. Na szczęście możemy dzisiaj skorzystać z nowoczesnych technologii i specjalnych filtrów odżelaziających. W tym celu należy skorzystać ze specjalnych uzdatniaczy wody, nazywanych też od nazwy procesu – odżelaziaczami. Ich duży wybór znajdziemy w takich sklepach jak np. Delta Pomorze. Zazwyczaj są to urządzenia o pionowej konstrukcji, składające się z 3 elementów. Pierwszym jest zbiornik odporny na korozję (najczęściej wykonany ze szklanych włókien). Drugim elementem jest złoże, cechujące się dobrymi właściwościami katalicznymi. Trzecim natomiast jest głowica, która pozwala śledzić proces płukania.

 Na czym dokładnie polega proces uzdatniania wody?

Metod uzdatniania jest wiele i na ich skuteczność wpływa wiele czynników, między innymi stężenie żelaza, pH wody, barwa, mętność, zasadowość czy utlenialność. Przy bardzo śladowych ilościach żelazo można usunąć poprzez zmiękczanie. Jeśli jednak trzeba wykonać uzdatnianie za pomocą odżelaziacza, warto wiedzieć, jak to przebiega. Proces odżelaziania, czyli uzdatniania wody, składa się z trzech etapów. Pierwszym jest utlenianie związków żelaza do związków, które nie są rozpuszczalne w wodzie. Etap ten odbywa się na złożu filtracyjnym. Kolejne etapy to proces filtracji (osadzania) oraz regeneracji, czyli wypłukiwania. Aby zyskać pewność, że proces ten przebiegnie sprawnie i skutecznie, należy wyposażyć się w wysokiej jakości stacje uzdatniające. Zaawansowane technologicznie systemy posiadają złoża, będące w stanie poradzić sobie nawet z dużym zanieczyszczeniem wody. Proces odżelaziania wody sprawi, że woda będzie przejrzystsza, smaczna i niebarwiąca. Wpłynie to pozytywnie zarówno na sprzęty, ceramikę, rury, ale przede wszystkim na nasze zdrowie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas