Artykuł sponsorowany Jak przebiega obróbka i pielęgnacja drewna w tartaku?

Jak przebiega obróbka i pielęgnacja drewna w tartaku?

Drewno to podstawowy materiał budowlany, którego zastosowanie jest praktycznie nieograniczone. Ogromne zapotrzebowanie na ten produkt wymaga od tartaków dobrze skoordynowanej, sprawnej oraz precyzyjnej pracy. Na czym polegają usługi tartaczne? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak powstają wyroby z drewna oraz w jaki sposób dba się o ich pielęgnację.

Jak wygląda proces obróbki drewna?

Zanim drzewo z lasu w postaci różnego rodzaju wyrobów trafi do klienta, podlega ono profesjonalnej obróbce. Na czym ona właściwie polega? Cała magia dzieje się w tartaku, czyli w zakładzie, gdzie dokonuje się przerobu drewna na tak zwaną tarcicę.

Cały proces zaczyna się od cięcia drzewa na deski wzdłuż jego wysokości bądź plastry. Za cięcie odpowiada trak. Jest to specjalistyczne urządzenie odpowiadające za precyzyjne przecinanie drewnianych kłód z zachowaniem odpowiednich wymiarów.

W zależności od modelu trak obrabia drewno tylko po dwóch stronach, pozostawiając nieobrzezane krawędzie bądź zajmuje się obróbką wszystkich czterech płaszczyzn. Oszlifowana już deska staje się półproduktem, czyli wyrobem wyjściowym do wytwarzania finalnych produktów.

Szukasz tartaku, który oferuje profesjonalną obróbkę drewna zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Zapoznaj się z ofertą umieszczoną na stronie tartakgarby.pl firmy świadczącej usługi tartaczne od lat.

Impregnacja oraz pielęgnacja drewna w tartaku

Po wstępnych pracach produkcyjnych obrobiona już deska podlega impregnowaniu. Dzieje się to przy wykorzystaniu impregnatów, czyli środków chemicznych, które mają za zadanie nasycić drewno. W ten sposób staje się ono odporne na rozkład, bakterie oraz pleśń. Impregnacja zwiększa również jego wytrzymałość na wilgoć, ogień i inne czynniki zewnętrzne.

W zależności od gatunku drewna impregnacja może przebiegać nieco inaczej. Dużo zależy od jego nasiąkliwości. Parametr ten narzuca metodę nakładania impregnatu oraz jego rodzaj, a także czas potrzebny do nasiąknięcia drewna. Po tym zabiegu żywotność desek znacznie się zwiększa.

Kolejnym etapem jest suszenie drewna. Odbywa się ono w specjalnych suszarniach, gdzie pod wpływem odpowiedniej temperatury z desek odparowuje wilgoć. Poziom wilgotności drewna konstrukcyjnego najczęściej mieści się w granicach od 15 do 20%.

Alternatywą dla suszarni jest przechowywanie drewna na otwartej przestrzeni. Naturalne suszenie odbywa się pod zadaszeniem. Drewno takie nie może mieć kontaktu z glebą oraz musi być odpowiednio składowane. Tylko w takiej sytuacji suszenie przebiegnie pomyślnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas