Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo segregować odpady komunalne

Jak prawidłowo segregować odpady komunalne

Segregacja śmieci to część dbania o nasze środowisko, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie segregacji do swojego gospodarstwa domowego. Warto wiedzieć jak segregować odpady komunalne tak, aby robić to dobrze.

Kosze do segregacji

W tradycyjnych domach wszystkie śmieci, niezależnie od ich rodzaju, wrzuca się do jednego wspólnego pojemnika. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku gospodarstw przyjaznych środowisku.

-Każdy kto zdecyduje się segregować śmieci musi zaopatrzyć się w osobne pojemniki różniące się między sobą kolorami. Każdy kolor odpowiada poszczególnym typom odpadów. Na sam początek wystarczą 2 kosze: jeden na odpady podlegające recyklingowi, a drugi na pozostałe. Dodatkowo w ogródku można postawić kompostownik, który ułatwi utylizację śmieci organicznych – radzi ekspert z firmy Cleanworld.

Segregacja w domu

Właściwa segregacja odpadów obejmuje papier, odpady organiczne, szkło kolorowe i przezroczyste, aluminium i inne metale, odpady z tworzyw sztucznych oraz odpady niepodlegające recyklingowi.

Odpady komunalne należy segregować zgodnie z przyjętymi zasadami. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, by odpady były suche i niezatłuszczone. W przypadku kilku pojemników do segregacji warto ułatwić sobie ich identyfikację poprzez naklejenie na koszach odpowiednich napisów bądź rysunków odpowiadających ich przeznaczeniu.

Poza pojemnikami, na rynku można znaleźć także kolorowe torby przeznaczone do sortowania śmieci. Dzięki nim rozdzielenie papieru, plastiku i szkła nie będzie stanowiło żadnej trudności.

Kolory pojemników

Kolorystyka pojemników do segregacji odpadów komunalnych jest bardzo istotna – kolory są bowiem wyznaczone odgórnie, aby przynosiły wszystkim te same skojarzenia. Wyróżniamy pojemniki:

  • niebieskie – przeznaczone na papier, do których należy wrzucać gazety, katalogi, prospekty, zeszyty, książki w miękkich okładkach (twarde trzeba usuwać), papierowe torby i opakowania, kartony oraz tekturę,
  • żółte –do segregacji plastiku i metalu, do których wrzucamy opakowania z tworzyw sztucznych, plastikowe butelki i nakrętki (z butelek należy usunąć zakrętki, a same butelki zgnieść przed wrzuceniem), kartonowe pudełka po sokach, napojach i mleku, butelki po płynie do naczyń, reklamówki, opakowania i nakrętki z metalu oraz aluminiowe puszki (trzeba je zgnieść przed wrzuceniem),
  • czerwone – rzadko spotykane, przeznaczone wyłącznie na aluminiowe puszki i metal,
  • zielone – na szkło kolorowe,
  • białe – na bezbarwne szklane odpadki.

Warto pamiętać, by ze szklanych butelek, przed wrzuceniem ich do pojemnika, usunąć papierowe etykietki. Nie należy wyrzucać butelek z zawartością oraz butelek potłuczonych.

Odpady niebezpieczne

Są pewne produkty, których nie można wyrzucać ani do zwykłego kosza na śmieci, ani do pojemników na segregowane odpady. Należą do nich zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektroniczny, gruz i odpady budowlane, świetlówki (szczególnie energooszczędne) oraz lekarstwa i opakowania po nich. Wszystkie wyżej wymienione powinno się składować w specjalnych pojemnikach na odpady niebezpieczne, które można znaleźć w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym i budowlanym oraz w większości supermarketów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas