Materiał Partnera Jak prawidłowo przechowywać opony?

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Ogumienie to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na właściwości jezdne pojazdu i na nasze bezpieczeństwo. Niestety w dalszym ciągu zbyt wielu kierowców bagatelizuje opony nie tylko nie dbając o prawidłowe użytkowanie i regularne kontrolowanie ich stanu, ale także przechowując je w nieprawidłowy sposób. Jak robić to właściwie? Zapraszamy do lektury.

Prawidłowe przygotowanie opon do przechowywania

Pierwszym etapem, który powinniśmy wykonać jest przygotowanie opon do magazynowania. Zaczynamy od ich dokładnego umycia, najlepiej za pomocą gąbki i szczotki, które umożliwią precyzyjne usunięcie zanieczyszczeń. Następnym ważnym krokiem jest staranne osuszenie ogumienia, aby nie doprowadzić do powstawania ognisk korozji na felgach. Zaleca się również skontrolowanie stanu bieżnika i ewentualnych wad opon, a także usunięcie z bieżnika kamieni i innych zabrudzeń, które w trakcie przerwy od użytkowania mogłyby negatywnie wpływać na strukturę ogumienia.

W jakich warunkach powinno się przechowywać opony?

Jarosław Szarmach, specjalista z firmy Car-Pit zajmującej się mechaniką pojazdową oraz usługami wulkanizacyjnymi przyznaje, że bardzo częstym błędem jest trzymanie opon w nieprawidłowej pozycji. Jeśli ogumienie jest przechowywane bez felg, nie powinno układać się go w stos (dopuszczalne, jeśli felgi są założone). Dodatkowo nie powinniśmy wieszać go na hakach, wówczas brak wzmocnienia w centralnej części będzie doprowadzał do deformowania się kształtu opony. Ogromne znaczenie mają ponadto same warunki panujące w pomieszczeniu. Ogumienie nie może być lokowane przede wszystkim w pobliżu źródeł ciepła takich jak piece lub prostowniki, gdyż wysoka temperatura wpłynie na zmianę struktury cząsteczek w ogumieniu. W związku z tym zaleca się, aby temperatura magazynowania wynosiła od -5 do 30oC, choć ważne jest także, aby było to miejsce suche, bez większych przeciągów i dobrze wentylowane. Warto zadbać ponadto o stan podłogi na której zostaną ułożone opony, nie powinna być ona bowiem zanieczyszczona substancjami oleistymi, benzyną, smarami czy innymi, aktywnymi substancjami chemicznymi, mogącymi wpływać na cząsteczki gumy.  

Nie każdy z nas dysponuje odpowiednimi warunkami do magazynowania ogumienia, dlatego często najrozsądniejszym wyborem będzie skorzystanie z usług profesjonalnych przechowalni opon. Wówczas będziemy mieć gwarancję, że ogumienie ma zapewnione właściwe warunki, dzięki czemu po ponownym zamontowaniu do samochodu będzie właściwie spełniało swoją funkcję.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas