Materiał Partnera Jak prawidłowo dbać o balustrady ze stali nierdzewnej?

Jak prawidłowo dbać o balustrady ze stali nierdzewnej?

Balustrady ze stali nierdzewnej to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz do zabezpieczenia schodów, jak i na zewnątrz - przy schodach, na tarasach, balkonach. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim wysokiej odporności na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz mechanicznych. Zawarty w stali nierdzewnej chrom i nikiel sprawiają, że wykonane z niej elementy balustrad nie są podatne na korozję. Długo zachowują swój atrakcyjny wygląd. Co więcej, łatwo można zadbać o higienę ich użytkowania. Jak w prawidłowy sposób zadbać o jej czystość, aby nie straciła swoich właściwości?

Regularna konserwacja

Największym zabrudzeniom ulegają balustrady nierdzewne zamontowane na zewnątrz. Mimo że są regularnie oczyszczane przez opady, warto zadbać o ich odpowiednią i regularną konserwację, która przywraca im pierwotny blask. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznych preparatów. Wystarczy ciepła woda z dodatkiem niewielkiej ilości mydła bądź płynu do naczyń i miękka szmatka. Po usunięciu powierzchownych zabrudzeń należy przemyć balustradę ponownie, tym razem sama wodą, a następnie dokładnie osuszyć.

Polerowanie

Kolejnym ważnym krokiem w pielęgnacji balustrad nierdzewnych jest polerowanie, które pozwoli skutecznie pozbyć się smug i odcisków palców. Wykorzystujemy do tego celu miękkiej szmatki. Najlepiej sprawdza się te z mikrofibry, flaneli lub zamszu. Wystrzegajmy się wszystkiego, co mogłoby zarysować powierzchnię, jak choćby sztywne ręczniki papierowe. Polerujemy kolistymi ruchami, sukcesywnie posuwając się dalej od jednego końca do drugiego. Możemy zaaplikować na szmatkę kilka kropel oliwy, która pomoże szybciej uzyskać odpowiedni połysk.

Usuwanie silniejszych zabrudzeń

Poza ta regularna pielęgnacja, warto raz lub dwa do roku przeprowadzić solidną konserwacje i pozbyć się bardziej uciążliwych zabrudzeń czy też odbarwień. W tym przypadku doskonale sprawdzi się spirytus i rozpuszczalnik, które z łatwością radzą sobie z większością plam. Po takim zabiegu należy całą balustradę przemyć ponownie wodą i osuszyć miękką szmatką.

Usuwanie śladów rdzy

Najtrudniejszym wyzwaniem w przypadku pielęgnacji balustrad ze stali nierdzewnej jest usunięcie śladów rdzy. Co ważne, nie możemy poprzestać na samym pozbyciu się rdzawych przebarwień. Świadczą one o postępującej korozji, którą należy zahamować, odpowiednio zabezpieczając uszkodzone miejsce. Najskuteczniej radzi sobie z tym kwas szczawiowy, jednak rzadko kiedy mamy do niego łatwy dostęp. Fachowcy od stali nierdzewnej z firmy Stalchrom radzą, aby w takim wypadku sięgnąć po specjalne preparaty antykorozyjne, które w odpowiedni sposób uchronią balustradę przed postępująca korozją.

Najważniejsze zasady w pielęgnacji balustrad nierdzewnych:

  • Nie używaj detergentów do czyszczenia srebra czy powierzchni kuchennych. Zawierają w sobie chlorki, które niszczy warstwę ochronną stali, zapobiegająca korozji.
  • Stosuj tylko miękkie szmatki, aby nie doprowadzić do zarysowania powierzchni.
  • Do regularnego czyszczenia wybieraj delikatne detergenty jak mydło czy płyn do naczyń.
  • W przypadku silniejszych zabrudzeń sięgnij po specjalistyczne preparaty. Nie usuwaj przebarwień mechanicznie!

Opracowanie:

Stalchrom Marcin Cyc

Racibórz , Ocicka 163

Podziel się