Artykuł sponsorowany Jak powstają opakowania kartonowe?

Jak powstają opakowania kartonowe?

Opakowania kartonowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Są użyteczne i uniwersalne, a konsumenci chętnie wybierają takie opakowania ze względu na ich ekologiczny charakter. Pudełka kartonowe doskonale sprawdzają się do przechowywania oraz zabezpieczania towarów. Wykorzystywane są niemal w każdej branży – gastronomii, kosmetyce, elektronice czy logistyce. Sprawdź, jak wygląda produkcja opakowań kartonowych.

Z jakiego materiału powstają opakowania kartonowe?

Klasyczne opakowania kartonowe produkowane są z jednego z najbardziej wytrzymałych materiałów papierniczych, jakim jest tektura. Powstaje ona najczęściej z masy papierniczej pozyskanej z makulatury, tkaniny oraz masy włóknistej z drewna. Poddawana jest obróbce termicznej oraz chemicznej, dzięki czemu powstaje jeden z najgrubszych materiałów papierniczych. 

Do produkcji wytrzymałych opakowań kartonowych wykorzystywana jest tektura, która składa się z kilku sklejonych ze sobą warstw.  Najczęściej wykorzystywane są tektury faliste 3-warstwowe i 5-warstwowe. Takie pudełka oferuje np. producent opakowań kartonowych Inter-Styl-Pak. Im więcej warstw, tym opakowanie będzie charakteryzowało się większą trwałością oraz sztywnością. Oczywiście sztywność opakowania zależy także od gramatury tektury.

Proces produkcji

Najczęściej produkcja opakowań kartonowych jest zautomatyzowana. Przed jej rozpoczęciem wykonywany jest odpowiedni projekt pudełka. Wielu producentów opakowań kartonowych oferuje także niestandardowe konstrukcje pudełek, które są projektowane według wytycznych klienta. 

Kolejnym krokiem jest cięcie tektury oraz bigowanie, czyli tworzenie zagięć, które umożliwią precyzyjne składanie opakowania. Odbywa się to na specjalnych maszynach lub urządzeniach. Do produkcji opakowań fasonowych wykorzystywane są specjalne wykrojniki, które pozwalają uzyskać pożądany kształt oraz precyzyjnie wycięte krawędzie. 

Na niektórych tekturowych opakowaniach można również wykonywać specjalne nadruki lub kaszerowanie. Polega ono na pokryciu tektury cienkim papierem. Ostatni etap produkcji polega na klejeniu i składaniu pudełka, co odbywa się także za pomocą specjalnych urządzeń.

Gdzie wykorzystuje się opakowania kartonowe?

Pudełka wykonane z tektury cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względów praktycznych. Przyczyniają się one do ograniczenia produkcji szkodliwych odpadów, ponieważ tektura podlega recyklingowi oraz jest materiałem w 100 proc. biodegradowalnym.

Opakowania kartonowe są bardzo uniwersalne, pozwalają zabezpieczać i przechowywać różnego rodzaju przedmioty. Wykorzystywane są do transportu, magazynowania, przeprowadzek. Są niezbędne w przemyśle spożywczym, elektronicznym czy sprzedaży wysyłkowej. Sprawdzają się zarówno przy dużych, jak i małych gabarytach. Dobrej jakości, wytrzymałe pudełka kartonowe mogą być wielokrotnie wykorzystane.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas