Artykuł sponsorowany Jak powstają opakowania aerozolowe?

Jak powstają opakowania aerozolowe?

Produkty w aerozolu, potocznie nazywane sprayami, obecne są w praktycznie każdym domu, bardzo często korzysta z nich również biznes. Wynika to między innymi z łatwości ich wykorzystania, a także bardzo długiego czasu przydatności do użytku. Niemniej znacząca jest trwałość opakowań dla tych produktów, które zazwyczaj wykonuje się ze stali lub aluminium.

Puszki metalowe – opakowanie idealne

Zdecydowana większość aerozoli sprzedawana jest w opakowaniach w formie puszek metalowych. Do tej grupy zaliczamy między innymi dezodoranty i kosmetyki, farby, oleje i inne płyny techniczne, a nawet produkty spożywcze takie jak olej do gofrownic czy bita śmietana. Skąd taka popularność metalu?

- Opakowania metalowe są powszechnie stosowane między innymi ze względu na swoją wysoką wytrzymałość mechaniczną, która pozwala uzyskać w ich wnętrzu bardzo wysokie ciśnienie – mówi przedstawiciel firmy Wats, specjalizującej się w produkcji aerozoli – Metalowe puszki są również bardzo odporne na inne uszkodzenia, które mogłyby powstać np. w momencie upuszczenia opakowania na twardą powierzchnię czy wpływ czynników korodujących. Kolejny atut metalu to fakt, że puszki z niego wykonane są bardzo lekkie i można w nich przechowywać substancje właściwie każdego rodzaju.

Jak powstają puszki aerozolowe?

Przebieg procesu produkcji puszki z metalu jest uzależniony od tego, z jakiego rodzaju opakowaniami mamy do czynienia. Rodzajów tych możemy wyróżnić trzy:

  • Puszki jednoczęściowe – mimo, że odznaczają się największą wytrzymałością i mogą utrzymać ciśnienie wewnątrz równe około 45 barom, są stosunkowo rzadko spotykane, ze względu na wysokie koszty produkcji, polegającej na wytłoczeniu puszki z jednego kawałka blachy

  • Puszki dwuczęściowe – składają się z pobocznicy z integralnym denkiem, którą łączy się z wieczkiem

  • Puszki trzyczęściowe – wszystkie elementy puszki, czyli pobocznica, denko i wieczko otrzymywane są w oddzielnych procesach produkcji i łączone ze sobą. Puszki tego typu posiadają najniższą odporność na ciśnienie panujące w ich wnętrzu – wynosi ono kilkanaście barów.

Najbardziej złożony jest proces produkcji puszek trzyczęściowych. Blacha metalowa, z której produkowane są puszki w pierwszej kolejności poddawana jest tzw. operacji zdobienia, która polega na pokryciu powierzchni lakierem oraz farbą. Następnie arkusze cięte są na kawałki, które następnie przechodzą odpowiednią obróbkę. Pobocznica, czyli korpus puszki wykonywana jest poprzez zwinięcie arkusza na kształt cylindra i zgrzanie jego stykających się krawędzi. Denko i wieczko produkowane są oddzielne, poprzez wytłoczenie ich z wyciętych kawałków. Ostatnim etapem produkcji jest połączenie wszystkich elementów przy użyciu tzw. podwójnej zakładki – krawędzie wszystkich łączących się ze sobą elementów uformowane są w taki sposób, by doszło do ich zazębienia się.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas