Materiał Partnera Jak odpowiednio zaprojektować instalację sanitarną w domu?

Jak odpowiednio zaprojektować instalację sanitarną w domu?

Każdy dom jednorodzinny czy też mieszkanie wymaga stworzenia instalacji wodnej. Niezbędne jest jej założenie, gdyż będzie wykorzystywana w trakcie codziennego funkcjonowania. W dzisiejszych czasach nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do instalacji kanalizacyjnej oraz bieżącej wody. Wiele osób wie, że niezbędne jest dokładne zaprojektowanie sanitarnej instalacji.

Systemy montażu instalacji wodnej

Rury instalacji wodnej muszą zostać doprowadzone do każdego pomieszczenia, w którym ważny jest dostęp do wody. Sprawa znacznie komplikuje się w przypadku, gdy planujemy również instalację grzewczą oraz ogrzewanie podłogowe. Specjaliści z firmy Inter-Kaz Kazimierz Sadura wskazują możliwość montażu instalacji w dwóch systemach. Instalacja wodna w systemie trójnikowym stosowana jest bardzo często w domach, ponieważ charakteryzuje się niewielkimi kosztami. W tym przypadku należy równolegle rozprowadzić wodę do poszczególnych urządzeń znajdujących się w domu. Prowadzenie rur powinno odbyć się od pionów, co jest ważne w budynkach o dwóch kondygnacjach. Z kolei instalacja wodna w systemie rozdzielczym wymaga zamontowania na każdej kondygnacji specjalnego rozdzielacza. Pozwala to na wydajne rozprowadzenie wody w całym budynku. To rozwiązanie najczęściej charakteryzuje się dość wysokimi kosztami.

Najważniejsze elementy instalacji

Warto pamiętać, że montaż instalacji wymaga podłączenia wszystkich elementów do sieci wodociągowej. W ten sposób możliwe będzie doprowadzenie użytkowej wody do wybranych pomieszczeń. Instalacja wodna wymaga poprowadzenia przewodów do każdego z punktów poboru. Najczęściej chodzi tutaj o toaletę, zlew, umywalki czy też pralkę.  Instalacja wodna obejmuje również kanalizację, która odpowiada za odprowadzanie ścieków oraz zużytej wody. W tworzeniu konstrukcji najczęściej wykorzystuje się rury z rudy miedzi czy też sztucznego tworzywa. Bardzo często występują również wielowarstwowe rury obleczone aluminium. Niezbędnym elementem w każdej instalacji jest również zawór odcinający. W momencie awarii lub konieczności wymiany baterii pozwala on na odcięcie dopływu wody. Najczęściej montowany jest on w przewodach doprowadzających wodę do każdego urządzenia sanitarnego.

Podziel się