Materiał Partnera Jak ochronić pompę wtryskową maszyny przed uszkodzeniem?

Jak ochronić pompę wtryskową maszyny przed uszkodzeniem?

Regeneracja pompy wtryskowej jest prawdziwą zmorą właścicieli maszyn rolniczych. Wysokie koszty i dosyć czasochłonna naprawa są poważnym problemem szczególnie w obliczu zbliżającego się okresu żniw. Dlatego warto odpowiednio wcześniej zadbać o jak najdłuższą żywotność pompy wtryskowej. Opowiemy Wam o najczęstszych usterkach tej części oraz jej naprawie. Podpowiemy także jak dbać, aby uniknąć naprawy pompy wtryskowej.

Przyczyny usterek pompy wtryskowej

Maszyny rolnicze są narażone na dosyć intensywną eksploatację. Nie oznacza to jednak, że awaria poszczególnych podzespołów, w tym pompy wtryskowej, musi być regułą. Głównym powodem awarii tej części jest złej jakości paliwo. „Wzbogacanie” oleju napędowego wodą, jego zanieczyszczenie lub zbyt duża kwasowość wpływają negatywnie na stan pompy wtryskowej. Niedopuszczalne jest również stosowanie oleju opałowego, który jest tańszy od oleju napędowego. W tym przypadku sama regeneracja pompy wtryskowej może nie wystarczyć. Przesadna oszczędność kończy się najczęściej uszkodzeniem całego silnika maszyny.

Usterki pompy wtryskowej są także wynikiem zaniedbań w zakresie regularnej wymiany filtrów paliwa oraz stosowania słabej jakości części. Grzegorz Iwicki, właściciel firmy Agro-Pomorze przestrzega - „Lekceważenie drobnych wycieków oraz ingerencja w układy elektroniczne systemu wtryskowego to najkrótsza droga do uszkodzenia pompy i całego układu.”

Jak dbać o silnik diesla?

Tankowanie maszyny rolniczej dobrej jakości paliwem to podstawa. Co więcej podczas tankowania warto „zalać” maszynę do pełna. Dzięki temu unikniemy kondensacji pary wodnej w zbiorniku paliwa. W sytuacji, kiedy maszyna nie jest używana przez dłuższy czas, przed rozpoczęciem nowego sezonu pracy należy wymienić paliwo w zbiorniku na nowe. Ponadto warto pamiętać o regularnej wymianie filtrów paliwa (zgodnie z instrukcją producenta maszyny). Inwestycja w dobrej jakości filtry z pewnością nie zrujnuje domowego budżetu, a dodatkowo poprawi żywotność silnika.

Jak naprawiać?

Regeneracja pompy wtryskowej powinna być wykonana przez wykwalifikowany zakład specjalizujący się w naprawie maszyn rolniczych. Na pewno jest to proces czasochłonny i wymagający wielkiej precyzji. Polega na całkowitym rozebraniu pompy wtryskowej. Jej poszczególne elementy są następnie „myte” za pomocą ultradźwięków. Dzięki temu możliwa jest weryfikacja stanu wszystkich podzespołów. Zużyte części należy wymienić na nowe, zgodne z zaleceniami producenta. Dodatkowo pracownik warsztatu mechaniki maszyn wymienia uszczelniacze na nowe. Końcowym etapem jest złożenie pompy wtryskowej oraz przeprowadzenie testu na profesjonalnym stole pobierczym. Podczas próby parametry pracy pompy porównywane są ze specyfikacją producenta.

Zapobiegać zamiast leczyć – to najprostsza droga do wydłużenia żywotności pompy wtryskowej oraz całego silnika maszyny. Warto o tym pamiętać nie tylko podczas okresowego przeglądu.

Opracowanie:

Agro-Pomorze Grzegorz Iwicki

Pigża , Spacerowa 30

Podziel się