Artykuł sponsorowany Jak obsługiwać podnośnik nożycowy?

Jak obsługiwać podnośnik nożycowy?

Podnośniki nożycowe przydają się między innymi na placach budowy i w zakładach produkcyjnych. Ich obsługa jest dosyć łatwa, należy jednak pamiętać, że niezbędne jest  przestrzeganie pewnych zasad, żeby praca była bezpieczna. Bardzo ważna może okazać się także wiedza z zakresu BHP. Osoby uprawnione do obsługi podnośników muszą wykazać się nie tylko umiejętnościami, ale również odpowiedzialnością, żeby nikomu w pobliżu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Jak zbudowane są podnośniki nożycowe?

Podnośniki nożycowe cechuje stosunkowo prosta budowa. Takie urządzenia składają się z:

  • platformy, na której podnoszone są przedmioty lub ludzie,

  • układu nożycowego, na którym umieszczona jest platforma,

  • siłowników, które wytwarzają siłę niezbędną do podniszczenia i opuszczania platformy,

  • napędu, najczęściej elektrycznego.

O czym pamiętać podczas obsługi podnośnika nożycowego?

Do obsługi podnośników nożycowych wymagana jest osoba, która ukończyła stosowne szkolenie z zakresu obsługi maszyny. Powinna mieć ona wiedzę na temat działania sprzętu i tego, jak zapewnić bezpieczeństwo sobie, innym pracownikom oraz materiałom. Mimo że nie jest to szczególnie skomplikowane zadanie, na podnośniku nie powinna pracować osoba, która nie posiada ugruntowanej wiedzy czy doświadczenia i niezbędnych do tego celu uprawnień.

Podnośniki nożycowe można zakupić dla swojej firmy lub wynająć je w takich miejscach jak Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Raf-Pol. Przed przystąpieniem do pracy trzeba pamiętać o kilku kwestiach, w tym:

  • sprawdzeniu, czy sprzęt jest kompletny i w pełni sprawny,

  • zapewnieniu sobie i innym osobom pracującym na podnośniku środków ochrony, takich jak uprzęże i kaski,

  • sprawdzeniu maksymalnego udźwigu podnośnika.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wynajem podnośnika nożycowego, czy jego zakup, w czasie pracy z maszyną należy przestrzegać pewnych zasad. Podczas korzystania ze sprzętu trzeba przede wszystkim pamiętać, że maksymalnego udźwigu absolutnie nie można przekraczać, ponieważ niesie to ze sobą możliwość wystąpienia wypadku i zagrożenia zdrowia czy życia pracowników.

Ponadto osoba posiadająca uprawnienia do konserwacji podnośników powinna regularnie poddawać je przeglądowi oraz naprawiać sprzęt, jeśli pojawi się jakaś usterka. Uszkodzonego nawet w niewielkim stopniu modelu kategorycznie nie można wykorzystać, bo zagraża się w ten sposób zdrowiu swoich pracowników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas