Materiał Partnera Jak działają silniki hydrauliczne?

Jak działają silniki hydrauliczne?

Silniki hydrauliczne działają poprzez użycie energii, która kryje się w cieczach pod ciśnieniem. Wykorzystywane są one do zasilania pojazdów, narzędzi, czy urządzeń w ekologiczny sposób. Silniki te posiadają również wiele innych zastosowań, które są zależne od rozmiaru i mocy urządzenia. Ich użycie jest bardzo wydajne i opłacalne, gdyż silnik jest zasilany przez różnego rodzaju ogólnodostępne ciecze. Jak dokładnie działa silnik hydrauliczny i w jakich urządzeniach stosuje się go najczęściej?

 

Silnik hydrauliczny to urządzenie, które zamienia energię cieczy w energię mechaniczną. Ich działanie jest oparte na zasadzie odwrotnej do funkcjonowania pompy hydraulicznej. Ciecz pod wysokim ciśnieniem jest zamieniana na siłę mechaniczną w ruchu obrotowym, a wykorzystuje się do tego elementy robocze identyczne jak w pompie. Identyczny jest również sposób dokładnego oddzielenia komór roboczych. Natomiast wypieranie cieczy z komór, które jest wykorzystywane przez elementy robocze, prowadzi do wywołania ruchu. Następnie energię ciśnienia cieczy przetwarza się w energię mechaniczną ruchu obrotowego. Później ta energia jest przekazywana za pomocą wału do urządzenia i go napędza. Na rynku można znaleźć także silniki hydrauliczne wolnoobrotowe. Charakteryzują się one niskim zakresem prędkości obrotowej oraz wysokim momentem obrotowym. Ich wykorzystanie pozwala na napędzane maszyn bezpośrednio, bez potrzeby korzystania z przekładni do redukowania prędkości obrotowej. Silniki wolnoobrotowe pozwalają także na obciążenie wału napędowego siłą promieniową i osiową. Pomaga to w przekazywaniu energii do kolejnych urządzeń.

 

Gdzie wykorzystuje się silniki hydrauliczne?

Jak mówi specjalista z firmy megahydral.pl: ,,Silniki hydrauliczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. Coraz częściej stosuje się je w układach hydraulicznych w urządzeniach, które są wykorzystywane w rozmaitych gałęziach przemysłu. Montuje się je w ciężkich maszynach budowlanych, takich jak koparki czy żurawie." 

Napędzają one także wyciągarki, rozdrabniacze, zgniatacze, przenośniki, czy nawet pojazdy wojskowe. Silniki hydrauliczne są tak wielofunkcyjne, że można ich używać również do wprawiania w ruch śrub w łodziach. Silniki wolnoobrotowe są używane do napędzania pojazdów i maszyn, takich jak wtryskarki. Silniki orbitalne natomiast wykorzystuje się w maszynach i narzędziach, które potrzebują prostych i tanich rozwiązań.

 

Podziel się