Artykuł sponsorowany Jak działa ciśnieniowa przecinarka wodna

Jak działa ciśnieniowa przecinarka wodna

Ciśnieniowa przecinarka wodna jest urządzeniem, które z łatwością radzi sobie z cięciem powierzchni takich jak kamień i szkło, a nawet stal. Sekretem działania tej maszyny jest strumień wody pod bardzo dużym ciśnieniem, które sięga nawet 4137 barów. Takie rozwiązanie jest więc bardzo skuteczne, a przecinane elementy mają dopracowany i bardzo precyzyjny wygląd. Jak dokładnie działa przecinarka wodna?

Schemat działania ciśnieniowej przecinarki wodnej

Funkcjonowanie przecinarki wodnej jest bardzo skuteczne w swojej prostocie. Urządzenie to składa się z kilku elementów, które mają za zadanie pompowanie wody pod bardzo dużym ciśnieniem oraz precyzyjne skierowanie strumienia w miejsce, które należy przeciąć.

Przecinarka składa się z:

  • głowicy,
  • stołu wodnego,
  • pompy,
  • sterowników.

Przed obróbką materiał (np. drewno, kamień, stal) zostaje zanurzony w wodzie, a  następnie wykonuje się pracę związaną z cięciem lub przycinaniem. W tym celu kieruje się głowicę ze strumieniem wody bezpośrednio na miejsce wymagające obróbki. Proces ten zachodzi szybko i bardzo precyzyjnie.

Nowoczesne programy komputerowe umożliwiają ustawienie parametrów maszyny tak, aby wykonane nacięcia były dostosowane dokładnie do wymagań, a ich wymiary zgadzały się  co do milimetra.

Obserwując pracę tego urządzenia, trudno uwierzyć, że elementem tnącym materiał jest właśnie woda. Przecinarka wykonuje bowiem nacięcia przy pomocy strumienia, który wygląda jak nowoczesny laser.

– Materiał po obróbce przecinarka jest gładki i pozbawiony szorstkich krawędzi. Jest to bardzo dużą zaletą cięcia wodą, a tak przygotowany kawałek surowca najczęściej nie wymaga już dalszej obróbki – informuje pracownik Centrum Precyzyjnego Cięcia z Nadrzyna.

Zalety stosowanie przecinarki wodnej

Przecinarki na ogół są bardzo odporne na uszkodzenia i mogą być stosowane nawet w ekstremalnych warunkach. Dzięki temu można używać ich w wielu gałęziach przemysłu, na produkcyjnych halach oraz w stoczniach i innych branżach.

Użytkowanie przecinarki wodnej ma dużo zalet. Główną korzyścią związaną ze stosowaniem tego urządzenia jest szybkie i bezpyłowe cięcie niemal każdej powierzchni. Warto wspomnieć także o innych pozytywnych aspektach cięcia wodą. Są to m.in.:

  • uniwersalne zastosowanie,
  • szybkość i precyzja,
  • gładkie krawędzie bez konieczności obróbki,
  • komputerowe sterowanie,
  • niskie zużycie energii,
  • ekologiczne działanie bez środków chemicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter